Звучи много странно, но е самата истина.
От един момент нататък жените толкова силно започват да искат да имат деца и толкова започват да се притесняват, че няма да „успеят“, че това се отразява на способността им за създаване на нов живот.
Дори имаше история със семейство, което се отчаяло, че няма да може да има собствени деца и си осиновили.
Няколко години след това, вече спокойни, че имат детенце, жената успяла да забременее по естествен път.
За важността на спокойствието по време на опитите за забременяване говорят и резултатите от проведено наскоро проучване сред жени, които се опитват да забременеят ин-витро.
Алис Домар от Харвардския медицински институт, която ръководи център за борба с безплодието в Бостън, установила, че жени, които участват в антистресови програми, докато минават втори курс на лечение за борба с безплодието, са със 160 процента по-голяма вероятност да забременеят в сравнение с онези, подложили се единствено на процедура за оплождане ин витро.
Изследването на Домар и колегите й обхванало 97 пациентки в клиника. Те трябвало да участват в антистресова програма, докато са подложени на лечение за оплождане ин витро.
Програмата нямала никакъв ефект върху броя на жените, които заченали при първия опит, като 43 на сто от тях забременели.
Що се отнася обаче до жените, които не успели да забременеят при първия опит и направили втори опит, 52 на сто от онези, които участвали в антистресова програма заченали, при едва 20 на сто от тези, които не минали подобна програма.
Припомняме ви, че за проблеми с плодовитостта може да се говори едва след година постоянни опити за забременяване.
Така че не се притеснявайте, ако не стане от първия път. Най-важното е да сте спокойни и всичко ще си дойде по местата.
Още по темата
Митове и заблуди за безплодието
Най-често задаваните въпроси за безплодието
Компютрите и нелекуваните инфекции причиняват безплодие при мъжете