Безумните заключения от типа: рибеното масло Омега 3 е добро за вас; рибеното масло Омега 3 не е добро за вас, или алкохолът предпазва от сърдечно-съдови болести; алкохолът не предпазва от сърдечно-съдови болести, също и кафето е добро за вас; кафето е лошо за вас, както и още куп подобни, са постоянна част от репертоара на лекари, учени, диетолози, фармацевти и журналисти.
Стигнали сме дотам, че вече не знаем какво и как да ядем и пием, за да се чувства нашето тяло здраво... или поне не на прага на някоя смъртоносна болест.
„Голямата измама с холестерола" хвърля светлина по въпроса като уточнява, че целият масив от подобна информация е абсолютно безпредметен, тъй като той може да се обясни с чисто и просто сребролюбие от странна на фармацевтичните компании, лекарите и голям процент от съвременните учени.
Статините са „чудодейни" лекарства, широко предписвани за намаляване на нивото на холестерол в кръвта и претендиращи да предлагат безпрецедентна защита срещу сърдечно-съдовите болести.
Вярва се, че са напълно безопасни и способни да предотвратяват цяла поредица от други заболявания, те са и най-печелившото лекарство в историята на медицината.
В тази революционна книга д-р Малкълм Кендрик разкрива истината зад тази реклама, отбелязвайки, че:
• Високите нива на холестерол в кръвта не предизвикват сърдечно-съдови болести;
• Богатият на мазнини – наситени или не – начин на хранене не влияе върху нивата на холестерол в кръвта;
• Защитата, осигурявана от статините, е толкова малка, че просто не си струва усилията от страна както на повечето мъже, така и на всички жени;
• Статините имат много повече опасни странични ефекти, отколкото се признава.
С яснота и остроумие „Голямата измама с холестерола" развенчава погрешните ни допускания за същността на здравия начин на живот и хранене.
Ето и откъс....
На този етап ще разглобя хипотезата за начин на хранене–сърдечно-съдови болести, започвайки с въпроса: „Консумирането на богата на мазнини или на „наситени мазнини" храна предизвиква ли сърдечно-съдови заболявания?"
Ще започна, като представя всички доказателства в подкрепа на хипотезата за хранене–сърдечно-съдови болести. Тя е както следва: [__________ ]. (Оставете празно място за всякакви подкрепящи доказателства, които може да се появят.)
Този път наистина не се шегувам. Като изключим изследването на Ансел Кийс – изследване, обвинявано в предубеденост на подбора, – няма никакви доказателства в подкрепа на тази хипотеза.
Според мен най-силната поддръжка за това донякъде дръзко твърдение идва от два източника. Първо, Министерството на здравеопазването на САЩ. Второ, от професорите Ло и Уолд, жреците на ортодоксалните познания за сърдечните заболявания. И двата източника са били и остават крайно убедени в хипотезата за начина на хранене–сърдечно-съдови заболявания.
През 1988 г. Кабинетът на министъра на здравеопазването решава да събере всички доказателства, свързващи наситените мазнини със сърдечно-съдовите заболявания, и така да запуши устата на всякакви останали отрицатели завинаги. Единадесет години по-късно проектът е прекратен. В разпространено писмо се заявява, че Кабинетът „Не предвиди в пълна степен мащаба на допълнителните експертни познания и персонал, които ще са необходими". След 11 години те имат нужда от допълнителни експертни познания и персонал? А какво са правили дотогава? Използват един милион маймуни, които блъскат по случайни клавиши на пишещите машини в опит да произведат доклад?
Единадесет години... Може би изследванията са били скрити в тайно подземие, пазено от рицарите тамплиери, за да бъдат открити чрез декодиране на вековни загадки, замислени от Леонардо да Винчи? „Само покаялите се могат да влязат".
Или просто не е било възможно да влязат в www.pubmed.org и да прочетат за около два дни всички проучвания, които някога са били направени. Интернет доставчикът ви имал ли е програма за блокиране на изскачащи реклами? Това ли е било причината? Знам, че си е играчка да си промениш настройките на браузъра. Единадесет години обаче ми се струват дълго време. (Да, знам, че това е било в зората на интернет. Принципът обаче важи. Не е толкова трудно да се проследят релевантните изследвания.)
Бил Харлан от Надзорния комитет и асоцииран директор на Офиса за предотвратяване на болести към Националните институти на здравето на САЩ коментира: „Работата по доклада беше започната с предварително формирано мнение за заключенията, но науката зад тези мнения очевидно не издържа. Ясно е, че вчерашното мислене няма да ни свърши много добра работа".
Ще ви преведа: „Сбъркахме; идеята, че наситените мазнини предизвикват сърдечно-съдови заболявания, беше грешна. Всичко, което винаги сме мислели по този въпрос, е погрешно. Ами това е". Никой обаче няма да стигне толкова далеч. На повърхността светът на медицинските изследвания изглежда спокоен, приятен и разумен като добре гледана градина с хора, които се усмихват и си казват неща като „С уважение" и други подобни изкуствени неща. Светът на академията обаче е с изцапани с кръв зъби и нокти. Стъпка встрани от линията и не може да очаквате милост. Международните експерти пазят империята си абсолютно непоколебимо. И ще ви смажат, о, да.
В обобщение: след 11 години Кабинетът на министъра на здравеопазването на САЩ не е открил каквито и да било доказателства в подкрепа на хипотезата за начин на хранене–сърдечно-съдови болести. Повярвайте ми, ако бяха открили и една прашинка доказателство, никога повече нямаше да се занимаваме с нея. Вярвам, че тоталният провал на тази организация в подкрепата на хипотезата за храненето и сърдечно-съдовите заболявания представлява убедителен аргумент срещу хипотезата.