Всички сме го правили: изправени пред някакви неясни медицински симптоми, прегледът за информация по въпроса в интернет обикновено е доста по-лесно и бързо от уреждане на посещение при доктора.
Ако напишем „главозамайване", „болки в кръста" или „постоянна умора" никак не са рядко случаите, в които д-р Google ни диагностицира с някоя рядка форма на рак. Повечето хора не приемат това сериозно и ако действително имат някакви притеснения, се консултират със специалист.
Ала според ново социологическо проучване, проведено във Великобритания, една четвърт от дамите там са превърнали в свой навик не само да се самодиагностицират погрешно, а и да си провеждат лечение. Това означава, че си купуват погрешни медикаменти, за да лекуват несъществуващи или грешни болести.
Неправилното самолечение
Проучването на симптоми в инернет и медикаментозното самолечение води до положение, при което всяка десета жена страда от неприятни странични ефекти, впоследствие на грешната си диагноза.
Най-честата фалшива тревога засяга подозрението, че страдат от рак на гърдата, а до този страх на първите места по поставяне на грешни диагнози, се нареждат болести като млечницата (гъбична инфекция на меките тъкани), високото кръвно налягане и астмата.
Не подценявайте симптомите си
Тревожното в случая със самодиагностициращите се хора са не толкова тези, които се паникьосват, мислейки си, че страдат от реки тежки болести. Опасността грози тези, които се успокояват, прочитайки някоя безобидна диагноза, включваща симптомите им, прибягват до лечението на грешната болест и оставят оплакванията си да отшумят, мислейки си, че всичко е наред. По този начин, без консултацията с лекар и изследвания може да се пропусне развитието на някое наистина сериозно заболяване и именно затова занижената диагноза е много по-опасна от превишената.
Това дава шанс и време на сериозните болести да напреднат и да се задълбочат и често се изпускат сроковете за лечението им.
Не очаквайте рецепти за медикаменти
Един алтернативен вариант на самодиагностицирането са онлайн медицинските клиники, които все пак разполагат с квалифицирани лекари на щат. И въпреки, че работят онлайн, не очаквайте от тях с лекота да изписват лекарства, които според вас ще ви помогнат.
Те имат строга политика за проверки и прегледи преди да назначат каквото и да било лечение. Ако мислите че страдате от високо кръвно, например, ще има дълъг списък от въпроси, на които ще трябва да отговорите, включително и това, дали имате медицински преглед и дали сте приемали някога тези медикаменти.
Освен това, за заболяванията на челните позиции по самодиагностициране е много трудно просто ей така, да си купиш легално правилното лечение. Пример – никой няма да ви продаде апарат за астма в аптеката, просто защото му се примолите без рецепта. Астмата, високото кръвно, диабета и депресията до едно се нуждаят от клинична диагноза и лекарско предписание преди да може да бъде назначено правилното лечение.
Вие не сте експерт
Можем да диагностицираме някои проблеми дистанционно, за които можем сами да си купим лекарства- косопад, проблеми с ерекцията и контрацептиви - неща, които можем да пазаруваме на своя отговорност. За всяко по-особено, макар и дребно оплакване обаче, задължително се консултирайте поне с личния си лекар.