Замисляли ли сте се върху начина, по който говорите? Той може да издаде не само отношението ви към живота, към другите хора, вашата обща култура и така нататък, но може да разкрие доколко сте предразположени към депресия. На пръв поглед взаимовръзката изглежда неясна. Учени от Университета в Касел, Германия обаче, установили, че хората, които използват местоимения в първо лице, единствено число, са изложени на по-голям риск от депресия.
Изследователите, начело с доктор Йоханес Цимерман, интервюирали 15 мъже и 103 жени, повечето от които били лекувани за състояния като депресия и тревожно разстройство. Въпросите били свързани с тяхното минало, техните взаимоотношения и тяхното себевъзприемане. Учените установили, че участниците, използващи думата „аз“ по-често, са по-депресирани и имат повече трудности в междуличностното поведение.
Също така тези хора са склонни да търсят вниманието на останалите през повечето време, защото не обичат да остават сами. От друга страна хората, които използват думата „ние“ са много добри в поддържането на подходящи социални граници в отношенията си.
Според доктор Цимерман „използването на местоимение в първо лице, единствено число подчертава човека като самостоятелен обект, докато използването на местоимение в първо лице, множествено число говори за възприемане на субекта като част от обществените отношения“. В резултат на това учените смятат, че хората, използващи често думата „аз“ са изложени на по-голям риск от депресия, пише вестник Daily Mail.