Най-общо казано има два типа хора – такива, които могат да се излежават до 12:00 часа на обяд и които винаги лягат след полунощ и други, които обичат ранното ставане и лягането по „прилично“ време. Навиците, свързани със съня, влияят не само върху социалния живот на човек, но и върху неговото здравословно състояние. Предпочитанията за лягане и ставане са известни като „хронотип на съня“. Те се отразяват на талията, плодородието, нивата на болка и дори риска от рак.
Що се отнася до влиянието на хронотипа на съня върху личността, скорошно изследване показва, че нощните птици са по-склонни да демонстрират тъмни личностни черти, включително нарцисизъм и измамничество.
До това заключение достигнали изследователи от Сидни и Ливърпул, които интервюирали 200 души. Независимо дали имате сутрешен или вечерен хронотип на съня, той е продиктуван от вашия биологичен часовник. „Биологичният часовник от своя страна е силно повлиян от гените“, обяснява доктор Тим Куинел.
Ето какво разкриват най-новите изследвания, свързани с навиците за сън:
1. Ранобудниците се чувстват по-уморени. До голяма степен вашия хронотип на съня може да зависи от гена, наречен период-3. Учени открили, че има две версии на този ген – по-дълга версия притежават ранобудниците, а по-късата – нощните птици. Счита се, че период-3 влияе върху биологичния часовник и върху вътрешната система за сънливост през деня. Установено е, че именно заради този ген ранобудниците се уморяват по-бързо. Всеки човек носи по два варианта на период-3 – по един от двамата родители. Ако се окаже, че човек има две дълги или две кратки версии, той ще бъде абсолютен представител на ранобудниците или на нощните птици.
Ранобудниците стават по-лесно сутрин; Снимка: Dreamstime
2. Нощните птици са по-гладни и по-дебели. Ранобудниците винаги закусват рано сутрин – това е много добър показател дали един човек е нощна птица или не. Биологичният часовник влияе върху метаболизма. Нощните птици от своя страна обичат да хапват по-късно, като особено много калории се консумират след 20:00 часа. С течение на времето това води до напълняване.
От друга страна чувството за ситост се определя от хормона лептин. При нощните птици той има по-ниски нива, заради по-малкото часове сън. Изследване показва, че ако човек не си доспива в продължение само на една седмица, той увеличава приема на въглехидрати с 30%-40%.
3. Нощните птици са по-склонни да хъркат. Късното хранене може да повлияе върху цялостното здраве на нощните птици. Изследване на Университета на Пенсилвания показва, че хората, които си лягат по-късно, имат по-ниски нива на добрия холестерол (другите видове холестерол не са наблюдавани). Също така нощните птици са по-склонни да страдат от хъркане и сънна апнея, както и имат по-високи нива на хормоните на стреса.
4. Ранобудниците са застрашени от по-висок риска от рак. Някои проучвания показват, че ранобудниците са застрашени най-много от два вида рак – на гърдата и на дебелото черво. Изглежда това е свързано с двойната дълга версия на период-3, което се среща при голяма част от хората, които стават рано.
Друга теория е свързана с хормона мелатонин, които има решаващо значение за съня – високите нива се освобождават, когато човек е на тъмна и ниските, когато е на светло. Някои изследвания показват, че мелатонинът има антиоксидантни свойства и може да предпазва от рак. Въпреки това изкуствената светлина може да спре производството на мелатонин, така че са необходими допълнителни изследвания, за да се разбере цялата истина.
Нощните птици заспиват късно и по-трудно; Снимка: Dreamstime
5. Нощните птици имат по-слаба памет. Тъй като нощните птици си лягат по-късно, тяхното време за сън завършва преждевременно. Сънят има различни фази, но често нощните птици пропускат последната, тъй като не успяват да спят достатъчно. Именно последната фаза от съня е свързана с паметта, тъй като тя помага на мозъка да подреди спомените, пише вестник Daily Mail. Малко американско проучване показва още, че нивата на болка при ранобудниците са по-ниски в сравнение с нощните птици.
6. Нощните птици са по-забавни, но и по-податливи на депресии. Също така този тип хора са склонни да поемат повече рискове и да бъдат по-контактни. Ранобудниците от своя страна умеят по-добре да контролират своите импулси, както и се считат за по-добросъвестни.
7. Хронотипът на съня и любовния живот. Няколко проучвания показват, че нощните птици са по-склонни да имат повече партньори. Освен очевидното предимство на социалния живот, върху тези резултати може да има влияние и биологията. Изследване показва, че мъжете нощни птици имат по-високи нива на тестостерон. Що се отнася до жените, друго проучване показва, че ранобудните дами са по-плодородни, което може да бъде свързано с хормоните, регулиращи месечния цикъл.