Хората, които доброволно помагат на нуждаещите се или се занимават с благородна и полезна обществена дейност, е по-малко вероятно да умрат преждевременно, се твърди в ново проучване. Хуманитарната дейност се свързва с положителен ефект върху психичното здраве на човек и може би това е тайната доброволците да са по-здрави и да живеят по-дълго.
Изследователите са установили, че тези, които редовно помагат на хората в тежко положение или се включват в позитивни инициативи, умират преждевременно с 20 % по-рядко от другите, които никога не се включват в подобни акции.
Учените са установили, че ако човек помага на хората в нужда или работи доброволно с цел подобряването на средата в своята общност, той може да намали своята депресия и да увеличи удовлетворението си от живота.
Изследването, публикувано в списание BMC Public Health, се базира на данните от над 40 проучвания, направени по цял свят, в период между една и 30 години.
Въпреки това учените казват, че все още не са сигурни дали причината затова не е, че здравите хора имат повече време и енергия да работят като доброволци и да се занимават с благотворителност, от тези които вече си имат лични здравословни проблеми.
Водещият изследовател на проучването - д-р Сюзан Ричардс от Университета в Ексетър, заявява: „Нашата оценка показва, че доброволческата дейност е свързана с подобряване на здравето, но е необходима още работа, за да се установи дали хуманитарната работа всъщност е причината за удължаването на живота.
Все още не е ясно дали културните фактори и добрия социален статус, които често се свързват с по-доброто здраве, имат отношение към желанието на хората да работят като доброволци. Предизвикателството сега ще бъде да насърчим хората от различен произход да се заемат с благотворителност и доброволческа дейност и след това да се измери дали това се отразява по-добре на здравето и продължителността на живота им."