Изкуственото осветление е лошо не само за бюджета ви (заради високите сметки за ток), но и за здравето ви. Едно скорошно проучване, направено върху хора, работещи нощни смени, предполага, че излагането на изкуствена светлина през нощта увеличава риска от затлъстяване, диабет, депресия и дори рак.
Освен това, цветът на светлината през нощта също е важен. Медицинското списание Journal of Neuroscience наскоро публикува свое изследване, че синята нощна светлина води до депресия, за разлика от червената, която има слаб ефект върху настроението. Изследователите препоръчват червената светлина за нощната лампа в спалнята.
Лампите, които имат синя светлина, действат като будилник и карат хората да се чувстват по-будни и тревожни и като цяло нарушават съня им. Коренът на проблема е, че електрическите крушки, телевизионните и компютърните екрани произвеждат голямо количество светлина, наричана синя.
Въпреки че ние я виждаме като бяла, тя е съставена от спектъра на синия цвят, който понижава нивата на мелатонин в тялото ни и кара да се чувстваме по-будни. „Синята светлина изглежда е начинът на природата да каже: „Събудете се, сутрин е“", казва професор Ричард Стивънс от Медицинския университет в Кънектикът.
Стандартните крушки също освобождават много синя светлина, а новите енергоспестяващи LED крушки, са дори по-лоши в това отношение.
„Крушките с нажежаема жичка са по-малко вредни от тези, които се водят енергоспестяващи, но имат флуоресцентна светлина“, казва професор Стивънс. „Има тенденция към постепенното премахване на крушките с нажежаема жичка в полза на енергоспестяващите, а това не е добре от гледна точка на здравето."
Професорът предупреждава, че са необходими допълнителни изследвания по темата, за да се проучи дали някои промени в организма, причинени от изкуствената светлина, всъщност увеличават риска от заболявания. Така че не изпадайте в паника и не преминавайте към свещите, а просто използвайте по-слаба светлина вечер, особено в спалнята си. Добър вариант е слагането на червена крушка, която има по-малко влияние върху циркадния ритъм на тялото (биологичния часовник).
„Аз винаги намалявам осветлението вечер и то възможно най-много поне 30 минути преди лягане. Няма да заспите лесно, ако стоите в ярко осветена стая и изведнъж загасите лампата. Тази светлина ще е увеличила вашата бдителност и ще забави идването на съня“, допълва Стивънс.