IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Лошите навици, които всъщност са добри за вас

8 ноември 2013 06 30

От излежаване до пропускане на тренировката или защо понякога „лошите“ неща са добри за вас

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Хората, които мислят за себе си, за своето здраве и добро бъдеще, се стараят да водят здравословен начин на живот. Това означава да се хранят с предимно полезни храни, да тренират редовно, да приемат достатъчно хранителни вещества, да не се залежават и т. н. Понякога обаче прекалено стриктното спазване на някои правила може да има обратен ефект. Така например, лошите навици могат да се окажат полезни за вас и обратно.

Вижте за кои „прегрешения“ не трябва да се обвинявате и защо:

1. Забравили сте да си изпиете витамините. Приемът на мултивитамин всяка сутрин може да изглежда като добър старт на деня, но всъщност той може да ви даде измамно чувство на сигурност. Изследване показва, че хората, които приемат витамини, са по-склонни да се изкушат от нездравословна храна през деня, смятайки че вече са направили достатъчно за своето тяло. Звучи ли ви познато?

2. Пропускате сутрешната си тренировка. Следващия път, когато решите да си поспите, вместо да тренирате, не се обвинявайте. Отлагането на сутрешната тренировка всъщност може да ви бъде от полза. Според учени от Университета Брунел, физическата активност в ранни зори може да отслаби имунната система и да направи човек по-податлив на настинки и грип.

3. Хапвате вкусна английска закуска. Обилната закуска всъщност не е толкова лоша идея. Изследване показва, че жените, които се хранят повече сутрин и по-малко вечер, успяват да отслабнат по-бързо от тези, които консумират повече храна на вечеря, отколкото на закуска. Това означава, че едно и също количество калории могат да ви влияят по различен начин, в зависимост от това как са разпределени. Известно е, че тялото гори най-много енергия сутрин, така че спокойно може да закусвате в по-големи количества.


4. Консумирате твърде много кафе. Всички твърдят, че консумацията на кафе трябва да бъде ограничена, но може би има причина да се чувствате пристрастени към кофеина. Оказва се, че жените, които пият четири или повече чаши кафе дневно, са изложени на 20% по-нисък риск от депресия. Освен, че черната напитка е богата на антиоксиданти, тя повишава нивото на химикалите допамин и серотонин в мозъка, пише вестник Daily Mail.

5. Прекалявате с въглехидратите. Пастата и картофите не са любимите храни на хората, спазващи диети, но не всички въглехидрати са лоши. В действителност някои от тях могат да подсилят здравето на червата. Всичко се свежда до температурата, при която въглехидратите се сервират. Например, охладените варени картофи насърчават развитието на „приятелски“ бактерии. Чипсовете обаче не се броят, тъй като те са приготвени в мазнини.

6. Излежавате се през почивните дни. Прекарването на целия уикенд в леглото или на дивана, определено не е добра идея. Излежаването обаче може да ви бъде от полза, ако сте имали натоварена седмица. Според изследване хората, които спят по три часа на нощ в продължение на седем дни, стават по-бдителни и се възстановяват по-бързо.

7. Пренебрегвате домакинските задължения. Хигиенните навици карат човек да чисти кухненските плотове при всяка удобна възможност. В действителност обаче антибактериалните спрейове могат да увеличат риска от излагане на опасни бактерии. Екип от Станфордския университет установи, че с течение на времето някои бактериални щамове, като ешерихия коли, развиват резистентност при излагане на триклозан (антибактериална съставка, която се среща в много продукти).

Автор на статията:
Милена Алексиева

КоментариКоментари