Децата, като всички възрастни, също боледуват, уморени са и понякога имат главоболие. Обикновено на малчуганите им стига само прегръдка, целувка и успокоение, за да забравят болката. Ако тя продължава обаче, това може да бъде признак за нещо друго – от дехидратация до грип. Разбира се, не са изключени и доста по-сериозни причини като смъртоносен тумор в мозъка. В някои случаи установяването на точната диагноза може да изисква повече време и опити при различни лекари.
Когато детето не се чувства добре, майката винаги се притеснява – често повече, отколкото трябва. Въпросът е как родителят да разбере кога ситуацията наистина е сериозна и кога се касае само за обикновено главоболие.
Кога трябва да се притеснявате?
Тревогата трябва да се задейства, ако главоболието се повтаря, случва се често и се влошава. Разграничението между обикновено главоболие и по-сериозна диагноза трябва да се направи, след като се разгледат и други симптоми. Туморите, например, могат да доведат до промени в настроението, визията и баланса. В крайна сметка всяко главоболие, трябва да накара майката да заведе детето на лекар. Именно медицинското лице е човекът, който трябва да определи дали главоболието е провокирано от мигрена или трябва да се направят по-задълбочени изследвания. По данни мигрената се среща в до пет на сто от младежите.
Кои са най-вероятните причини за главоболие при деца и младежи?
Първата много разпространена причина е свързана с недостатъчния прием на течности и най-вече на вода, което води до дехидратация. Пропускането на хранене също може да провокира главоболие, тъй като тогава нивата на кръвната захар падат. Подобно на възрастните и при децата болката в главата може да се случи заради стрес или безпокойство в училище/дома.
Кой е най-добрият начин за третиране на мигрена при тийнейджърите?
Почивка в тъмна и тиха стая може да ускори възстановяването. По време на „атаката“ червата работят по-бавно, затова е добре да се приема лекарство с максимално бързо действие. Обикновените болкоуспокояващи могат да подействат добре, но за най-подходящото лекарство трябва да се консултирате с лекар. Воденето на така наречения „дневник за мигрена“ може да установи дали тя не се отключва от определени храни, които трябва да бъдат избягвани в бъдеще.