Казват, че вярата в Бог зависи от сърцето, но изглежда, че формата на мозъка също оказва своята роля. Оказва се, че вярващите и духовните хора имат по-дебели участъци на своята мозъчна тъкан, отколкото останалите хора. Учените са на мнение, че това удебеляване може да помогне на човек да предотврати появата на депресия.
„Нашите вярвания и нашите настроения се отразяват в мозъка и с нови техники за обработка на изображения ние може да започнем да виждаме това“, смята доктор Мирна Вайсман от Колумбийския университет. „Мозъкът е необикновен орган. Той не само контролира, но и се контролира от нашите настроения“, допълва още професор Вайсман.
Докато новото изследване показва връзката между дебелината на мозъка и духовността, то не може да се каже, че по-дебелите зони на мозъка предизвикват хората да бъдат религиозни или духовни. Проучването доказва обаче, че религията може да подобри устойчивостта на мозъка срещу депресия по физически начин.
Преди това изследователи установяват, че при религиозните и духовните хора съществува по-малък риск от развитие на депресия. При хората с повишен риск от депресия пък се наблюдава изтъняване на кортекса. В новото изследване се включили 103 човека на възраст между 18 и 54 години, които трябвало да споделят доколко религията и духовността са важни за тях.
Мозъците на участниците също били наблюдавани. Важно е да се отбележи, че всички доброволци са деца или внуци на хора, които по-рано участвали в проучване, свързано с депресията. Някои от участниците имали фамилна анамнеза, така че при тях рискът бил още по-голям.
Изследователите открили, че значението на религията и духовността за един човек (но не задължително и посещението на църква) е свързана с по-дебела мозъчна тъкан. Връзката била най-силна при участниците с най-голям риск от депресия, пише вестник Daily Mail.