fallback

4 грешки, свързани със здравето на червата, които правите на средна възраст

20 July 2025 09:00

Здравето на червата е особено важно в 40-те и 50-те години

Снимка: Istock

Колко мислите за здравето на червата си? Вероятно не ви минава през ума особено често – но когато навършим четиридесет, петдесет и повече години, то става все по-важно – и все повече хора осъзнават необходимостта да се грижат за перисталтиката си.

Според много проучвания, все повече хора на възраст между 45 и 64 години са загрижени за здравето на червата си – и с основание.

С напредването на възрастта ние естествено ставаме по-уязвими поради намаляваща имунна функция, повишен риск от хронични заболявания и по-неефективно усвояване на хранителни вещества, което ни кара да обърнем допълнително внимание на червата си.

Червата осигуряват решаваща подкрепа за стареещите ни тела и цялостното ни здраве, защото имат положителен ефект върху почти всяка система в тялото. Нашите черва поддържат имунитета, съня, подуването на корема, настроението, управлението на теглото и много други.

Ние се нуждаем от разнообразие в чревния микробиом, за да останем здрави, но това обикновено намалява с напредване на възрастта, вероятно поради промени в начина на живот, като например диета и лекарства, които може да приемаме.

Защо червата ни се променят в перименопаузата и след това?

Проучванията показват, че женските полови хормони като естроген и прогестерон влияят на бактериалния състав на чревния микробиом. Тъй като нивата на естроген започват да намаляват по време на перименопаузата, това може да повлияе на разнообразието в чревния микробиом. Жените с достатъчно естроген са склонни да имат повече полезни, отколкото вредни бактерии в червата си.

Менопаузата също е свързана с по-ниско микробно разнообразие на червата, което може да бъде фактор, влияещ върху симптомите на запек и неразположен стомах по време на менопаузата.

Грешки с червата в средна възраст

Въпреки че стареенето влияе на здравето и червата ни, има няколко често срещани грешки в начина на живот, които много от нас правят, които ускоряват този процес.

1. Липса на разнообразни храни

С напредване на възрастта можем да се утвърдим в своите навици и да се придържаме към храна, която обичаме, но тя да е еднообразна. В резултат на това много от нас не ядат широка гама от храни, важни за здравето на червата.

Трябва да се стремим да консумираме 30 растения седмично, включително плодове, зеленчуци, ядки, семена, билки, бобови растения, зърнени храни и чайове, за да насърчим по-голямо разнообразие в чревния микробиом.

Разнообразието от пресни плодове и зеленчуци е отличен източник на фибри, които са жизненоважни за здравите черва. Установено е, че фибрите подхранват полезните бактерии в червата, но също така подпомагат редовното движение на червата и предотвратяват запека. 

Снимка:  iStock

2. Пренебрегване на пробиотиците

Пробиотичните източници съдържат милиарди живи култури, които увеличават микробното разнообразие в червата. Освен добавките, пробиотични източници, които ще подкрепят здравето на червата ви, включват ферментирали храни като кефир, кисело мляко, кисело зеле или ябълков оцет. Също така кефирът например е естествено богат на протеини за поддържане на мускулна маса и здраве на костите, както и на витамин B12, който поддържа имунната система.

3. Не ставате от дивана

Жонглирането с работа и натоварен живот може да означава, че поддържането на активност пада надолу в списъка с приоритети. Докато една вечер пред телевизора понякога е изкушаваща, редовните упражнения могат да помогнат за намаляване на възпалението в червата.

Изследванията показват, че упражненията помагат за противовъзпалителни действия в тялото чрез производството на късоверижни мастни киселини. Разходката след хранене също е чудесен начин да се подпомогне храносмилането и да се избегне подуване на корема или запек.

4. Недостатъчно качествен сън

Здравето на червата и сънят са свързани много по-тясно, отколкото си мислите. Червата и мозъкът са тясно свързани чрез блуждаещия нерв и невротрансмитерите, които изграждат оста черва-мозък.

Червата произвеждат късоверижни мастни киселини, които влияят върху качеството на съня. Връзката между червата и мозъка е двупосочна, което означава, че когато спите добре, това увеличава шансовете за производство на тези мастни киселини и обратно. Ако ставате рано за работа, стремете се да се отпуснете и да си лягате малко по-рано – защото добрият сън помага за щастливите черва, а щастливите черва помагат за добрия сън.

За още новини от света на здравето и звездите последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook

Автор на статията:
Teodora Dragoeva
Сподели
4 грешки дивана пробиотици средна възраст здравето на червата
1 коментара
fallback