Всеки 1 от 3 души, които се класифицират с леко наднормено тегло, въз основа на Индекса на телесна си маса (ИТМ), в действителност са доста пълни, сочи ново изследване. Изследователите казват, че добавянето на прост тест, който измерва нивото в кръвта на хормона лептин може по-добре да идентифицира затлъстелите хора, които са изложени на риск от диабет, сърдечни заболявания и други болести.
Изследването е проведено от д-р Ерик Р. Брейвърман, от Медицинския колеж в Ню Йорк. Той и екипът му разгледали на скенер мазнините в тялото на доброволци и ги измерили с двойно-енергийна рентгенова абсорбциометрия (ДРА тест). Тогава те стигнали до заключението, че 39% от хората, които се считат за леко закръглени, въз основа на своите ИТМ резултати, всъщност са със сериозно наднормено тегло.
Индексът на телесна маса е диагностичен инструмент, чрез който можете да определите дали вашето тегло е в здравословни граници спрямо вашия ръст, килограми, пол и възраст. Резултат от 25 до 29,9 се счита за наднормено тегло, докато ИТМ от 30 и нагоре се счита за затлъстяване.
Брейвърман счита, че ДРА тестът, който измерва телесните мазнини, мускулната маса и костната плътност, много по-точно може да открие затлъстяването и евентуалния риск от заболявания, свързани с него. Въз основа на ИТМ само 26% от участниците в проучването са класифицирани с наднормено тегло, а въз основа на резултатите от ДРА теста - те били цели 64%.
Брейвърман твърди, че ИТМ е особено неточен за по-възрастните жени, докато ДРА тестът дава по-точна оценка на мазнините в тялото, но методиката е твърде скъпа за повечето хора. Затова учените предлагат да се използва комбинирането на ИТМ с кръвен тест за измерване на лептина в кръвта. Така може да се даде по-точна картина на мазнините в тялото на пациента с по-малко разходи.
Хормонът лептин, който циркулира в кръвта е силно обвързан с телесните мазнини. Неговите нива варират от 0 до около 200, но оптимални са под 5. Учените казват, че както изследванията на холестерола и кръвното налягане, така и изследването на лептина трябва да се превърнат в рутина.
Изследването е публикувано онлайн в списание PLoS ONE.