Представата за „перфектното тяло“ като цяло е широко разпространена в съвременното общество. Мнението, че хората трябва да бъдат слаби и в определени килограми, създава тревожна тенденция на дискриминация спрямо тези, които са с наднормено тегло.
Порицаването на някой човек, който няма „перфектната фигура“, оказва незабавен ефект върху неговото емоционално състояние. Той се чувства отлъчен и дискриминиран, което може да причини сериозни дългосрочни щети.
Оказва се, че критиката по отношение на килограмите има по-голямо отрицателно въздействие върху психическото и физическото здраве, отколкото предразсъдъците срещу пола и расата на даден човек. Въпреки че сексизмът и расизмът са изключително вредни, те не влияят до такава степен на дискриминираните хора.
До това заключение стигнали изследователи, които провели проучване с участието на 6000 възрастни участника. Изненадващо резултатите показали, че критиките към теглото са причинили значително по-голям спад във физическото и емоционалното здраве на хората от проучването.
Отчетено било по-лошо здравословно състояние, по-голяма тежест на заболяванията, по-ниска удовлетвореност от живота и по-голяма самота. Въпреки че изследването не се спира на конкретната причина, обясняваща данните, експертите имат свое становище.
Те смятат, че хората се чувстват по-зле и по-уязвими, ако чувстват, че биха могли да променят положението си по някакъв начин. Казано с други думи – че биха могли да отслабнат и да избегнат критиката. Другото възможно обяснение е, че някои от хората невинаги са били с наднормено тегло и сегашното им състояние ги тормози повече, пише Daily Mail.