Горещо се надяваме да сте започнали да спазвате поне един от еко принципите, които изброихме навръх Деня на Земята.
Ако наистина сте започнали – това е прекрасно.
А онези, за които чистата съвест и активно самосъзнание не са достатъчен стимул за подемане на каквито и да е еко инициативи, може би сериозно ще се заинтригуват от настоящата новина.
“Заредете с електричество тренировката си. Намалете едновременно обиколката на талията си и емисиите на парникови газове в атмосферата.”
Това е мотото на спортен клуб в Ню Йорк, в който участници в тренировките, яхнали велоергометри, топят килограми и произвеждат електрическа енергия.
Всичко това става възможно благодарение на изобретателния инженер Джей Уилан, президент на фирмата "Зелена революция", патентовала създадения от него механизъм за производството на електричество чрез активна спортна дейност.
Според създателя на механизма всичко е много просто.
Когато посетителите на спортната зала карат велоергометъра, те произвеждат постоянен ток от 12 волта, който се улавя от токови сензори, разположени в поставката на стационарното колело, после се предава на генератор, който пък го превръща в променлив ток от 110 волта.
Така сградата, в която е спортната зала, получава ток, произвеждан от спортистите в нея, и намалява сметките си за електричество.
Механизмът е бил създаден през 2007 г.
Изпитан е през 2008 г.в спортна зала в щата Кънектикът. Пуснат е в действие официално през 2009 г. в Лос Анджелис, а от началото на 2010 г. и в Ню Йорк.
20 души в спортната зала произвеждат около 3 киловата електричество на час, колкото трае една тренировката.
При четири тренировки на ден спортната зала произвежда по 300 киловата ток на месец.
Това е еквивалентът на електричеството, необходимо за осветлението на една къща в продължение на 6 месеца, отбелязва създателят на новия метод.
Според него малки спортни клубове могат напълно сами да си произвеждат тока.
Засега механизмът е вграден само във велоергометри, но екипът на фирмата "Зелена революция" обмисля да го инсталира и в съоръжения за кардиотренировки.
Засега посетителите на спортната зала в Ню Йорк, в която е внедрена системата, изглеждат ентусиазирани от идеята.
На велоергометрите те виждат на екран и резултата от техните усилия, тоест колко вата ток са произвели.
След това всеки посетил на спортната зала се връща отново с амбицията да провери дали може да произведе още повече ток.
Без да сипем излишни хвалебствия, заявяваме, че това е една чудесна идея, както се казва – хем агнето цяло, хем вълка сит... хем гората чиста.
Надяваме се производителите на спортни уреди и тези на електричество да усвоят идеята колкото се може по-скоро на глобално ниво.