IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Аспартамът – безвреден?

28 февруари 2011 12 27

Европейската комисия по сигурността на храните отсъди, че аспартамът не предизвиква рак

Колкото по-малко изкуствени добавки, толкова по-добре. Снимка: Dreamstime

Колкото по-малко изкуствени добавки, толкова по-добре. Снимка: Dreamstime

Дебатът с изкуствените подсладители, овкусители и консерванти е толкова ожесточен, че човек се чувства като на бойното поле.

От една страна има „официални“ учени и производители на храни, които твърдят, че огромна част от това, което се влага в храните, е безвредно за хората. Говорим, разбира се, за законното производство на храни.

От другата страна е мнението на „алтернативни“ учени, подкрепени от милиони интернет потребители (за които не е задължително да са специалисти в областта), които смятат, че едва ли не има заговор, чиято едничка цел е бавно, но сигурно да умори всички хора чрез храна.

В средата на всичко това сме ние – които не можем да произвеждаме сами храната, от която имаме нужда, нямаме представа какво в действителност се съдържа в това, което ядем и се надяваме на етикетите да пише истинските съставки на продуктите.

И понеже Тялото се стреми да е най-вече обективно, особено когато става дума за здраве и правилно хранене, ще ви представим най-новата информация за една от най-спорните изкуствени добавки в храните – подсладителят аспартам.

Това е най-широко използваният подсладител, заместващ захарта. За него се смята, че с натрупването в организма може да доведе до хиперактивност, ракови заболявания, преждевременно раждане и т.н.

Последните изследвания на Агенцията за сигурността на храните в Европа (EFSA) обаче опровергават тези твърдения, съобщава Le Monde.

Двете изследвания са имали за цел да докажат дали наистина аспартамът води до ракови заболявания и преждевременно раждане.

"Не открихме никакво доказателство, че съществува връзка между употребата на безалкохолни напитки с аспартам и преждевременното раждане“, обясняват от EFSA.

“Другото изследване – за раковите заболявания, също не ни показа пряка връзка между повишаването на риска от ракови заболявания и употребата на аспартам“, се казва още в съобщението.

Според същата агенция безвредната доза аспартам на ден е 40 милиграма на килограм телесно тегло.

Аспартам се среща в безалкохолните напитки, газираните напитки, бонбони, десерти, фармацевтични продукти.

Вижте още за изкуствените добавки, известни като Е-та.
 

КоментариКоментари

cherry.elly ( преди 14 години )
На тези *** от EFSA, кой производител на аспартам им плаща за да правят фалшивите си лайнарски "изследвания" ?!
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Мария Василева ( преди 14 години )
Само забележете: "няма доказателства за .... преждевременното раждане и за раковите заболявания", а за хиперактивността нищо не казват! Сякаш тя е малък проблем... Уфффффффффффффффф, ужасно е, че са навсякъде тия *** Е-та-мета... :(((Поръчкови "изледвания", то е ясно.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Jasmine Verde ( преди 14 години )
То и цигарите, казват, не вредели; алкохола в умерени количества също (само дето мярката на всеки е различна), мръвката и белия хляб - и те безвредни... Тогава защо, по дяволите, вече няма здрав човек? Номерът с учени направиха изследвани и установиха, че.. ми мяза отдавна на начин да се рекламира нещо или да се забаламосва тълпата. Който е дебела глава, пак ще си пие и яде, каквото му падне, независимо дали му вреди или не.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
namonaraqnaq ( преди 14 години )
О, да, безвреден е, да ... Малко неустойчив, малко необратимо се затъпява от него, ама какво пък ще му е лошото ...Ние по едно време у дома се бяхме пристрастили към Step-четата, и изпивахме по 3-4 пакетчета на ден (общо взето по литър течност на човек), точно след околко месец таква брутална злоупотеба, всички до един се разболяхме от цистит, без свекървата, която обича да си пие ошав. След като не е било от аспартама, значи ще да е било от оцветителите ...
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
rocksteady ( преди 14 години )
Щом не е създадено от природата няма начин да е полезно.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Sunnny ( преди 14 години )
За пореден път се убеждавам - колкото по-малко "комерс", толкова по-добре. Естествени храни, естествени материи. Всичко друго трови - хората, планетата, наред. Тези изследвания могат да си прехвърлят до брезкрай, а ние да вярваме на каквото решим.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар