IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Три противоречиви диети

27 април 2011 07 18

...които всъщност са едни от най-разпространените

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Добрата фигура е резултат от култура на хранене, съобразен прием на храна по отношение на енергийния разход и правилен избор на продукти, които дават градивен материал за компонентите на организма. А не от постоянно подлагане на всякакви диети.

Puls.bg представи 3 популярни диети, които обещават "сваляне" на 4-5 кг телесно тегло на месец, като се базират основно на неправилно ограничаване на хранителните продукти. А това може да доведе до здравословни проблеми.

Диетата на Дюкан

Съставеният от френския лекар и диетелог Пиер Дюкан режим се основава на четири етапа: консумация на неограничено количество белтъчини, преминаване към план на консумация на месо и зеленчуци, въвеждане на плодове и хляб и етап на разнообразно хранене, но при условие, че един ден в седмицата се консумира отново само месо.

Задължителна съставка в диетата на Дюкан са овесените трици – те трябва да се приемат ежедневно в количество, равно на 3 супени лъжици. За да работи диетата обаче се налага отказ от сладки продукти.

Подобна диета лесно се оборва от специалистите по хранене. По пътя на логиката всеки може да отсъди правотата им. Въглехидратите представляват голяма част от храната, която поглъщаме. Нещо повече, те са основите продукти, лежащи на най-ниския етаж на хранителната верига.

В този смисъл, лишаването или дори силното ограничаване на тестените продукти, ще доведе впоследствие до редуциране на теглото. Естествено, ако за сметка на това енергийната им стойност не се замени с други продукти.

Едва ли някой би могъл да консумира толкова много зеленчуци и плодове в режима си. Ние не доставяме дори препоръчваното количество в ежедневието си, какво остава, ако трябва да изядем три пъти по-голямо! Дюкан изключва ядките. Мазнините също са ограничени.
 
Защо ефектът на диетата не продължава дълго? Ето какво отговаря професорът по психология и нутрициология Дейвид Левитски от Университета Корнел в Ню Йорк:

„Когато изхвърлим въглехидратите от хранителния си режим, губим тегло предимно заради намаляване на водното съдържание в организма. Процесите на редуциране на мазнини в тялото въобще не се задействат. Загубата на водно съдържание личи особено по лицето, кожата губи своята свежест. Този проблем всъщност се появява много по-рано, отколкото се отбелязва загуба на тегло.“

Диетата на Аткинс

Това е една от най-нашумелите диети за продължителен период от време, от съставянето й през 1970 г. до началото на 90-те. И неслучайно. Диетата обещава намаляване на теглото с цели 7 кг само за 2 седмици! Кой не би искал така лесно да се отърве от нежеланите мазнини?

Диетата се изгражда на принципа на ограничаване на въглехидратите и консумация на богати на белтъчини храни като месо, риба, яйца, сирена, ядки, допустими са дори мазнини като масло и олио. Могат да се похапват и зеленчукови салати.

Идеята на автора й, д-р Робърт Аткинс, е че след като липсва приемът на въглехидратите като основен и пръв източник на енергия, организмът се обръща към източване на енергийните запаси, складирани в мастните депа.

Слабото място и на тази, както на всяка друга, базирана на лишаването от въглехидрати диета – намаляване на водното съдържание в организма. То води до промяна в обмяната на веществата, забавяне на метаболизма и редица здравословни проблеми. Всъщност вредите за здравето започват много преди да проличат някакви резултати от диетата. Уви, с резултатите се сблъскваме години по-късно...

Много специалисти я обявиха за опасна, защото претоварва черния дроб с отпадъчни вещества и го уврежда, От друга страна, огромният прием на протеини затруднява дейността на сърцето и бъбреците.

Ниско калорийни диети

В тази група се включват всички диети, които ограничават калорийния прием през деня в рамките на 500-800 килокалории. Дори за фина структура, това количество е три пъти по-малко, за да се покрият нуждите на организма от енергия за функциониране на органите му.

Съществува и вариант с прием на хормонални добавки или инжекции на основата на човешкия хормон гонадропин, който се отделя в женското тяло при бременност. Тези диети не могат да бъдат одобрени от която и да е здравна организация.
 
Причината за провала на тези режими е, че намалявайки количеството храна и забавянето на метаболитните процеси, организмът се настройва да работи на „икономичен режим“ и хаби по-малко енергия. В същото време обаче трупа запаси от всяко поглъщане на повечко храна. Първият очевиден ефект е постоянната отпадналост, сънен вид и раздразнителност на отслабващия.
 
Заради силно редуцирания прием на храна, обикновено и липса на разнообразие на хранителните продукти, организмът не може да си набави необходимите му ценни вещества и градивни елементи.

От липсите страда всеки един орган и система. Залагат се дефекти, които в дългосрочен план се проявяват като заболявания. Сериозно страда имунната система. Ако случайно след години станете податливи на инфекции или започнете да страдате от хронични такива, диетата е „счупила“ елемент от нея, който вече е трудно, дори невъзможно, да се възстанови.

По отношение на хормоналния прием – резултатите на 24 изследвания, изнесени в подробен доклад, публикуван в британско списание по клинична фармакология, доказват, че те не помагат за редуциране на теглото и мазнините, включително и в случаите на затлъстяване, и не потискат апетита. За сметка на това обаче са причина за влошаване на самочувствието на приемащите ги.
 
Така че, ако желаете да отслабнете, помислете първо дали диетата, която ви се предлага, не може да се обори по пътя на логиката, проверете каква цена ще платите по отношение на здравето и по-добре поговорете със специалист как, благоприятно за вашата физика и начин на живот, може да се лишите от нежеланите килограми.
 

Автор на статията:
Милена Димитрова

КоментариКоментари