IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Какво трябва да знаем за кинезиологията

19 декември 2005 11 36

Благодарение на кинезиолозите са получени много интересни резултати , които изясниха механизма и ефекта от физическите упражнения

Какво трябва да знаем за кинезиологията

От д-р Ралица Стоева

Кинезиологията е наука , която изучава структурата и функцията на мускулите. Благодарение на кинезиолозите са получени много интересни резултати , които изясниха механизма и ефекта от физическите упражнения.

Приложната и поведенческа кинезиология се различават много от същинската кинезиология. През 1963 г. Джордж Гутхард комбинира акупунктурата , масажа , акупресурата , системата на кундалини-йога и хиропрактика за да основе приложната кинезиология /ПК/.

Нейната теория е тясно свързана с акупунктурата , аурата и жизнената сила “Чи”. ПК се използва като средство за локализиране на “дисбалансите” в енергийното поле.

Чрез този метод се цели да бъдат определени хранителните , екологичните и дори психологичните дисбаланси и дефицити. Определя се допълнението на специфични вещества към храната , като необходимото точно количество от тях се изчислява. За индикатор се използва мускулната сила или мускулната слабост.

Приложният кинезиолог може да използва или простите тестове за съпротивлението на мускулните групи, или доста сложни уреди като Сибексдинамо-метър или биомиокинезиометър , за да запише по електронен път количеството енергия ,която се е излъчила от мускулната група. Скалите, ключовете и другите приспособления помагат методите да вдъхват респект и да внушават научна достоверност.

В “Нагледна енциклопедия по нетрадиционна медицина” може да се види нагледно начина на диагностициране. Смята се например , че чрез тестуване на мускула , обтегач на широката бедрена фасция /който помага на бедрото да се сгъва , разгъва , привежда и отвежда / може да се разбере има или няма наличие на чревни проблеми. Ако терапевтът констатира слабост на този мускул, това значи, че пациентът има запек , спазми на дебелото черво , колит или разстройство. Лечението може да бъде осъществено чрез определени хранителни добавки към менюто му.

Мускулът обтегач на широката бедрена фасция представлява плътен фиброзен слой , който покрива основния мускул на бедрото. Различните стомашни и чревни проблеми , споменати по-горе , имат различни причинители , които не могат да бъдат диагностицирани чрез определяне слабостта на даден мускул , а още по-малко чрез фиброзния му слой. Дали тези “симптоми” могат да насочват към определено заболяване , като се започне от рак на дебелото черво и се стигне до вирусен гастроентерит ? Могат ли да бъдат коригирани тези заболявания чрез специални хранителни добавки към менюто на пациента ? Въпросът остава открит! Традиционната медицина очаква отговорите на тези и на много други въпроси отправени към последо- вателите на приложната кинезиология.

Джон Дайъмънд , доктор по медицина, прибави друга идея към приложната кинезиология и я нарече поведенческа кинезиология /Пов.К./
Той стига до извода ,че гръдничната жлеза /наречена “тимус” от древният анатом Гален / е “главна жлеза” . Тя се разполага непосредствено зад гръдната кост. Името на жлезата се превежда като съзнание или дух. Добре развита е по време на утробния период и детската възраст и нейната функция, според традиционната медицина , е свързана с растежа на организма. С настъпване на половата зрелост започва обратното развитие на жлезата като жлезистата тъкан се замества със съединителна и мастна тъкан.

Д-р Дайъмънд твърди ,че тимусът контролира и регулира енергийния поток на меридианната система. С изключение на тази философска отправна точка д-р Дайъмънд представя поведенческата кнезиология във физиологични термини, което придава голям авторитет на написаното от него.Тимусната жлеза и отношението й към “енергията” е много близо до теорията за чакрите от хиндуизма и по този начин поведенческата кнезиология се нарежда в раздела алтернативна медицина.

Д-р Ралица Стоева е дипломиран кинезитерапевт, завършила е Национална спортна академия “Васил Левски”. Д-р Стоева е участвала в обучителни семинари за здравни специалисти в РНЕС /Pacific Health Education Center/; в гр. Бейкърсфийлд, Калифорния, САЩ. Автор на редица публикации - Stoeva,R.- Implication of remedial gymnastics for patients with chronic obstructive lung disease,Pnevmol.i ftiziatr.4,1989,p.32-36, Стоева,Р. – Кинезитерапия и здраве , Хомо Футурус 2003 и др. От близо 10 години се занимава с рехабилитация на бебета и деца.

КоментариКоментари