От д-р Ралица Стоева
Тази масажна разновидност особено в последните 50 години на 20 век се развива бързо и бележи голям прогрес наравно с рефлексотерапията на ходилата , ушната мида и акупунктурата. Техниката на масажа е приложена за пръв път от Иван Павлов през далечната 1903 г.
Сегментарно-рефлекторният масаж (СРМ) има за цел не прякото въздействие върху поразения орган , а косвеното повлияване чрез въздействие върху определени сегменти или зони , с което се стимулират гръбначно-мозъчни нерви , инервиращи дадените органи или системи.
Например чрез прилагане на съответната масажна техника в поясната област се повлияват в положителен аспект кръвообращението на долните крайници, органите в коремната и тазова област.
Така подобрявайки трофичните процеси в тъканите се подобряват и функциите на разните органи и системи. Ползването на СРМ спомага за разнасянето на недоокислените продукти , които иначе се отлагат в тъканите и втвърдяват мускулатурата. През 1942 г. основоположници са Лейбе и Дике. По-късно около 1965 г. СРМ се доразвива от Далико и Глазер ,които описват методиката на работа и дават името рефлекторно- сегментарен масаж. Кош ла Руш също взема отношение към този метод на лечение.
Всички тези автори анализират промените в подкожната съединителна тъкан , отбелязват известни дегенеративни промени в участъци от човешкото тяло като първопричина за нарушение във функциите на органите. Наричат ги зони на Захарин-Хед.
Тези чувствителни места са области от кожата ,подкожието и по-дълбоките слоеве , където са залавните места на мускулите и фасциите.
Изпълнението на СРМ се състои от кръгови поглаждания /в по-бърз и по-бавен темп/, енергични разтривания , наподобяващи щрихи, асиметрични действия на двете ръце с промени в натиска , напластявания, плъзгаща водеща гънка , винтообраз-ни движения.
Разтриването е най-често стъпаловидно с цел подобряване функционалната еластичност на засегнатите места и намаляването на напрежението им. Започва се от кожата- изпълнение с 3-4 пръста.
Правят се къси леки или по-дълги приплъзвания, което е една рядко приложима техника. Следващата манипулация засяга подкожната тъкан , натискът е по-силен , приплъзването зависи от големината на зоната. В прешленните участъци изпълнението е леко забавено. Фасцийната техника достига вкоравените места на мускулите.
Ъгълът на масажните действия е при 50-60 градуса. Желателно масажът да се комбинира с топли бани, солариум и др.
Пиленето и свределът са добавъчни техники , които оказват дълбоко затоплящо въздействие , което трае около 2-3 часа.
Необходимо е мускулатурата да бъде релаксирана. За по-добър ефект може да се прилага обременяване. Започва се с 30-40 минутен масаж като следващите сеанси намаляват на 15-20 мин , 2-3 пъти седмично. Усещанията са режеща болка и “драскане с нокът по кожата”.
Сегментарно-рефлекторният масаж може да се прилага и заедно с класическия лечебен масаж и особено вибрации с ръце и апаратура.
Д-р Ралица Стоева е дипломиран кинезитерапевт, завършила е Национална спортна академия “Васил Левски”. Д-р Стоева е участвала в обучителни семинари за здравни специалисти в РНЕС /Pacific Health Education Center/; в гр. Бейкърсфийлд, Калифорния, САЩ. Автор на редица публикации - Stoeva,R.- Implication of remedial gymnastics for patients with chronic obstructive lung disease,Pnevmol.i ftiziatr.4,1989,p.32-36, Стоева,Р. – Кинезитерапия и здраве , Хомо Футурус 2003 и др. От близо 10 години се занимава с рехабилитация на бебета и деца.
Масаж за въстановяване на мускулния тонус
19 декември 2005 11 37Техниката на масажа е приложена за пръв път от Иван Павлов през далечната 1903 г

Сподели
Коментари


Коментари
