В последно време фитнесът се налага като най-достъпен, неангажиращ и популярен спорт. Изобщо - „спортът на модерния човек в големия град” – отделяш малко от така ценното ти време след работа, влизаш в залата, тренираш час-час и половина и си готов. Хвърляш си бърз душ още във фитнеса (или оставяш това за вкъщи) и се прибираш с лека умора. Не ангажираш никой, всичко (дори и успехът) зависи от теб.
По друг начин стоят нещата със спортовете, които ти допадат и практикуваш отдавна. Независимо дали става въпрос за тенис, футбол, баскетбол или колоездене, вътрешната ти настройка е по-различна - за теб тези спортове са малко повече от „час и малко, два или три пъти в седмицата”. И точно заради това основен става не въпросът „кое от двете?”, а „как и двете?”.
Разделяйки основните цели във фитнеса на три групи (покачване на тегло-I, понижаване на тегло-II, цялостен тонус-III), следващите 4 съвета ще ти помогнат да намериш отговора на този въпрос:
Покачване на тегло-I
1.Почивката – давай поне по един ден почивка на цялото си тяло или поне на мускулите, които си натоварил на спортната площадка. Дори да не усещаш умора.
2.Интензивността – старай се да „контролираш” натоварването. Като цяло, споменатите по-горе спортове са аеробен тип натоварване – с други думи казано, оказва се постоянно и неоптимално напрежение върху мускулите, съпроводено с учестен пулс и повишена телесна температура. Темпото е бързо, но позволява почивка. Възползвай се от това.
3.Честотата – сведи споменатите по-горе спортове до минимум – не повече от веднъж или два пъти седмично. Те не трябва да надхвърлят броя на тренировките във фитнеса.
4.Храненето – когато се намира в споменатия по-горе режим на работа, тялото се нуждае от повече енергия. Тя може да се набави по два основни начина – благодарение на храната или на натрупванията по тялото. Ориентирай се към първия вариант, въведи по едно хранене преди и след спорта, богато на въглехидрати (предимно сложни) и протеини. Течностите са задължителни.
Понижаване на тегло-II
1.Почивката – Давай поне по един ден почивка на цялото си тяло или поне на мускулите, които си натоварил на спортната площадка. Дори да не усещаш умора.
2.Интензивността – Като цяло, споменатите по горе спортове са аеробен тип натоварване – с други думи казано, оказва се постоянно и неоптимално напрежение върху мускулите, съпроводено с учестен пулс и повишена телесна температура. Темпото е бързо, но позволява почивка. Не се възползвай от това, опитвай се да поддържаш постоянно бързо темпо.
3.Честотата – Броят на футболните мачове (тенис/ баскетбол/ колоездене и т.н.) трябва да надхвърлят броя на посещенията във фитнес-залата. Което не означава да тренираш малко, а да спортуваш повече.
4.Храненето – Когато се намира в споменатия по-горе режим на работа, тялото се нуждае от повече енергия. Тя може да се набави по два основни начина – благодарение на храната или на натрупванията по тялото. Ориентирай се към втория вариант, не приемай абсолютно никакви въглехидрати преди да спортуваш. Протеините са позволени преди и след спорта, но във възможно най-чиста форма. Течностите са задължителни.
Цялостен тонус-III
1.Почивката - Давай поне по един ден почивка на цялото си тяло. Дори да не усещаш умора. Гледай да имаш възможност за поне 8 часа сън след натоварването в залата или на спортната площадка.
2.Интензивността – Забавлявай се в играта, но не се преуморявай. Като цяло, споменатите по горе спортове са аеробен тип натоварване – с други думи казано, оказва се постоянно и неоптимално напрежение върху мускулите, съпроводено с учестен пулс и повишена телесна температура. Темпото е бързо, но позволява почивка. Ако имаш нужда от нея – използвай я.
3.Честотата – 2 пъти спорт и 2 тренировки във фитнес-залата седмично са много добър вариант за поддържане на цялостен тонус и добра спортна форма.
4.Храненето – Храни се добре както преди, така и след спорт. Приемай комплекс от витамини и минерали, както и много течности.
Костадин Крантев е инструктор и личен треньор по фитнес