Чувствате ли, че тялото ви вече не прогресира, когато тренирате? А хрумвало ли ви е, че може би прекалявате със спорта и затова мускулите ви не стават по-силни и оформени? Някои хора използват физическото натоварване, за да се освободят от стреса или да запълнят свободното си време.
Други обаче буквално са обсебени от упражненията и следват мотото: „Колкото повече, толкова по-добре”.
Кога прекалявате със спорта?
Във фитнеса има много тънка граница между това да не тренирате достатъчно и да прекалите с натоварването.
„Претренирате, когато честотата и интензивността на спорта не позволяват на тялото да се възстанови и да отпочине. Симптоми като мускулна атрофия, липса на мотивация, загуба на апетит, сънливост, лошо настроение и постоянно раздразнение ще ви подскажат, че е време на да намалите темпото. Има случаи, в които тялото ви дори започва да губи мускулна маса и да трупа мазнини”, издава фитнес експертът Лина Могре.
Претрениране с/у изпозлване максималния капацитет на тялото
Повечето хора не успяват да разберат разликата между това да претренират и да достигнат максимума на силите си. Второто се получава, когато успеете да се натоварите мускулите, така че излязат от зоната на комфорт и адаптацията си към конкретни упражнения. В този случай правите нещо полезно за тялото си, тъй като не прекрачвате възможностите му и спирате в момент, в който тялото ви все още може да се възстанови.
При претренирането често чакате момента на тотално изтощение и на следващия ден отново сте в залата, за да се натоварите и изпотите. Когато мускулите ви болят дни наред и силите ви отслабват всеки изминал ден, значи прекалявате с натоварването и сте на път да постигнете обратен ефект. Специалистите съветват да не тренирате всеки ден, а да дадете на организма си поне 2 дни почивка седмично. Дори професионалните атлети не спортуват 7 дни в седмицата, а 6.