Какво е претрениране
Когато забравите да си почивате между тренировките или пък в стремежа да постигнете бързо по-добри резултати, правите прекалено много повторения, тогава се получава т.нар „претрениране“.
Мускулите имат нужда от периодична почивка, за да се възстановят и свръхвъзстановят ( моментът, в който мускулите са най-силни и пораснали вследствие тренировките. Това е идеалният момент, в който трябва да направите следващата тренировка. Не по-рано.
Какво става когато претренирате
Като резултат от претрениране могат да се получат няколко неща:
- Резултатите ви в тренировките намаляват
- Силната мускулна треска, която ви мъчи от няколко дни, не желае да отмине
- Кръвното налягане спада
- Може да вдигнете температура
- Апетитът ви също намалява
- Може да имате проблеми със съня и да сте раздразнителни
Как да избегнете претренирането
Ключът е в това да се вслушате в тялото си, съветва Седрик Браянт, физиотерапевт в Сан Диего, автор на няколко книги за правилно трениране.
Ако се почувствате по-скоро изтощени, отколкото тонизирани след тренировка, значи е време да забавите малко темпото.
Не си поставяйте неизпълними цели и винаги се съветвайте с инструктор за това колко често, какви повторения и с какви тежести трябва да правите упражненията си.
Не робувайте на програмата си. Ако в деня на тренировката не се чувствате достатъчно добре и отпочинали, по-добре е да отложите упражненията с един ден, отколкото да се претоварите. Както казахме вече, слушайте тялото си.
Ако усетите болки в мускулите или ставите докато правите дадено упражнение, хубаво е да спрете веднага, за да не се стигне до контузия.
С времето ще свикнете с ритъма на работа и почивка на собственото си тяло и единственото, което трябва да правите, е да го следвате.