Изненадващо ново изследване на университета в Западен Илиноис се обяви в подкрепа на Facebook. Досега слушахме как социалната мрежа ни прави по-нещастни, по-депресирани (особено, ако „приятелите" ни ни засипват с техни лъскави снимки и дълбокомислени статуси), по-разконцентрирани, а сега се оказва, че все пак можем да имаме хармонична връзка и висока Facebook активност.
Малкото „но" се крие в това, че за да е щастлив човек с половинката си, трябва и двете страни да ъпдейтват профилите си с общи снимки и тагове.
Според изследователите, ако партньорите демонстрират онлайн колко силна връзка имат, това ще ги направи по-щастливи и по-сплотени, пише Daily Mail.
На въпроса дали социалната мрежа помага или пречи, професор Кристофър Карпентър казва; „Смятам, че Facebook има потенциала и за двете. Ако някой види, че половинката му си чати с други, започва да ревнува. Но ако двамата се тагват един друг по различни снимки и ги коментират, показвайки връзката си, тогава няма ревност, а едно вътрешно удовлетворение", разкри ученият пред MailOnline.
Карпентър заедно с колежката му от Университета в Корнел са наблюдавали онлайн историята на 276 души. Те стигат до извода, че Facebook помага на двойките да стоят в постоянен контакт в малки дози.
Миналите връзки също имат значение в „онлайн историята" на двама души. Колкото повече бивши има единият партньор, толкова повече другият се задълбава в профила му и държи да демонстрират публично отношенията им.
Това е така, защото повечето хора пазят по нещо от миналите си връзки – снимка, коментар на някоя снимка или видео и т.н.
Карпентър издава, че шпионирането във Facebook след раздяла е често явление, но то не помага да се превъзмогне ситуацията. „Тъй като Facebook прави хората по-близки, ако единият продължава да търси комуникация и да наблюдава живота на другия, е трудно ексгаджетата да прекратят тотално контакта и да се дистанцират един от друг".