Излизането по романтични срещи може да бъде много изнервящо за по-интровертните хора, така че е важно да идентифицирате причините за тревожност и да имате план.
Въпреки че повечето хора изпитват своите трудности в света на романтиката, все пак ходенето по срещи често е най-голямо предизвикателство за срамежливите интроверти.
Разбира се, интровертността и срамежливостта не са едно и също нещо. Да си интровертен означава да се чувстваш изтощен от енергия след продължително социално общуване и да се нуждаеш от време насаме, за да се „презаредиш“.
Срамежливостта, от друга страна, е тревожност от негативна преценка в социални ситуации, варираща от леки нерви до тежки тревожни разстройства. Някои хора може да са срамежливи екстроверти или социално уверени интроверти.
Има обаче много срамежливи интроверти. Поради възприемания висок потенциал за социална преценка и необходимостта от продължителен социален контакт, срещите могат да изглеждат плашещи за един срамежлив интроверт.
Затова ви предлагаме няколко съвета как да преодолеете срамежливостта си и да се чувствате по-комфортно в играта на запознанствата.
А ето и 6-те съвета:
1. Идентифицирайте какво ви носи безпокойство, например неловко мълчание, и помислете как да се справите с това
Ако обмисляте да излезете на нова среща, но се чувствате тревожни, може да си помогнете, ако анализирате тези притеснения и откъде идват. Запитайте се: „От какво точно ме е страх. Какво може да се случи?“
Припомнянето на минали стресови социални ситуации и припомнянето на моментите, в които сте се чувствали тревожни, може да ви помогне да определите какво провокира вашата тревожност. Например дали това не е бил моментът, в който сте влезли в претъпкано заведение и сте почувствали погледите на хората върху себе си? Дали не е било, защото сте се чудели дали не сте казали „нещо погрешно“ в разговора си с потенциалния партньор? Дали пък не са ви изнервили „неудобните моменти на мълчание“ с този човек.
Ако се тревожите, че ще ви свършат темите за разговор, можете да разрешите това, като се подготвите предварително с някакви теми и имате готови въпроси, които ще зададете на срещата ви.
Отбелязването на това какви конкретни събития или мисли предизвикват вашето безпокойство – и как сте реагирали – може да ви помогне да идентифицирате потенциални проблеми. След като идентифицирате тези пречки, може да успеете да ги избегнете или дори да осъзнаете, че в крайна сметка не са толкова страшни.
2. Практикувайте любов към себе си
Понякога срамежливостта произтича от ниско самочувствие или страх от осъждане от другите. Ако изпитвате безпокойство, преди да влезете в претъпкан бар, парти или социално събитие – вероятно сте наясно как срамежливостта може да повлияе на ежедневието ви.
Страхът от осъждане може да дойде от ниско чувство за собствено достойнство. Ако се чувствате уверени и имате положителна връзка със себе си, е по-малко вероятно да се страхувате от погледите на другите. Дори уверените хора обаче могат да се почувстват малко нервни преди определени ситуации, като например среща с нови хора. Ако обаче това пречи на способността ви да живеете щастлив живот, струва си да се опитате да се справите с първопричината за проблема.
Експертите казват, че техниките за любов към себе си – внимателно мислене, положителни мисли като „Аз съм супер партия, която правилният човек никога няма да изпусне“ и научаване да разпознавате и предизвиквате негативни мисловни модели – могат да ви помогнат да бъдете в мир със себе си. Ако си внушите, че сте достойни за любов и привързаност, това ще ви помогне да преодолеете срамежливостта, свързана с излизането по срещи, и да имате по-здрави, по-приятни взаимоотношения.
3. Помислете за онлайн срещи, които ви позволяват да опознаете някого, преди реално да се видите на живо
Ако се чувствате неудобно от непредсказуемостта и предпочитате някаква представа какво да очаквате от една среща, онлайн запознанствата може да изглеждат по-малко смущаващи. Можете да използвате приложения за запознанства или да си чатите по-дълго време с обекта на своя романтичен интерес, преди да излезете на среща.
Има доста положителна страна на онлайн запознанствата – имате достатъчно време да проверите човек, преди да говорите очи в очи с него. Този тип общуване ще ви позволи да добиете представа за това какъв е този човек, какви са интересите му, начинът му на мислене и др.
Ако онлайн общуването ви продължи достатъчно дълго, вие ще можете да определите дали искате да се срещнете с този човек, намалявайки дистанцията.
Снимка: Istock
4. Планирайте срещите си до най-малкия детайл – местоположение, времевата рамка и други
Ако сте интроверт, който ще излиза на романтична среща, добре е да планирате спецификата на тази среща. Ако сте си разменяли съобщения с някого, но сте нервни да отидете на първата среща, изборът на място, което ви харесва, може да ви помогне да се отпуснете. Има и много дейности на открито, които можете да правите, като разходка, кафене на открито и др.
Ако другият човек ви предложи мястото на срещата ви, проверете го онлайн и разгледайте снимки и отзиви, за да знаете какво да очаквате.
Интровертите често се борят със социализирането за дълги периоди от време, без да се чувстват свръхстимулирани. За да поправите това, планирането на срещите ви да продължават не повече от няколко часа например може да ви помогне да избегнете този проблем. Стандартна мъдрост е, че е по-добре една среща да бъде твърде кратка, отколкото твърде дълга – и това е още по-важно за един интроверт.
Ако срещнете някого, с когото наистина си пасвате, може да откриете, че нервността ви намалява и се чувствате по-комфортно около него. След няколко срещи може да сте в състояние да прекарате много часове с този човек, без да се чувствате изтощени, което определено е чудесен знак.
5. Избягвайте самолечението, като пиенето на твърде много алкохол
Някои хора се опитват да преодолеят срамежливостта си в социални ситуации, като изпият едно питие – или три – за „повече смелост“. Това решение може да работи в краткосрочен план, но да разчитате на алкохол в големи дози не е лекарство и може да доведе до бъдеща зависимост. Освен опасенията за здравето, съществува и опасност от попадане в опасни ситуации около непознати.
В някои случаи последствията са просто неудобни, а не катастрофални.
6. Бъдете честни: Добре е да кажете на човека, с когото се срещате, че се чувствате малко нервни
Въпреки че не искате да споделяте твърде много, експертите по запознанства казват, че почти винаги е най-добре да бъдете честни за това как се чувствате.
Например да уведомите някого, че сте малко срамежливи или тревожни преди срещата, е напълно ОК. Повечето хора ще проявят разбиране и няма да ви съдят. В крайна сметка е обичайно да сте леко нервни преди да отидете на среща с нов човек.
Ако този човек е груб или пренебрежителен, едва ли ще искате да излизате с него отново!
Освен да сте честни за това, че се чувствате нервни преди или по време на среща, е от съществено значение да бъдете честни за това кой сте – чрез вашите действия и разговор. Понякога срамежливостта или ниското самочувствие може да ни накара да се преструваме на някой, който не сме.
Опитайте се да запомните, че срещите, въпреки че понякога са стресиращи, трябва да бъдат забавни. Не се натоварвайте да сте перфектни в това или да впечатлите всеки, когото срещнете.