Всеки, който поне малко се интересува от мода, знае, че това е една от индустриите, която най-много замърсява околната среда. Т. нар. „бърза мода“ е термин, използван за определяне на изключително печеливш и експлоатационен бизнес модел, който е базиран на копиране и възпроизвеждане на модни дизайни от висок клас. Дрехите се произвеждат масово и целенасочено са проектирани да бъдат с ограничен живот, тъй като модата се променя бързо и дизайните трябва да бъдат евтини за производство.
Според официални данни, модата и нейната верига за доставки е третата по големина замърсяваща индустрия след хранително-вкусовата и строителната. Тя отделя 10% от глобалните емисии на парникови газове, освобождавайки 1,2 млрд. тона въглероден диоксид годишно, повече от корабоплаването и авиационната индустрия взети заедно. Ако продължи със същото темпо, емисиите на парникови газове в индустрията се предвижда да се увеличат с повече от 50% до 2030 година. Тези емисии идват от процесите по веригата на доставки на индустрията – от суровините през производството и преработката до транспорта и доставката.
Поради това колко достъпно е бързото модно облекло и колко бързо тенденциите идват и си отиват, значителното увеличение на потреблението на облекло доведе до значително увеличение на производството на текстил. Глобалното потребление на облекло е нараснало до приблизително 62 милиона тона годишно и се очаква да достигне още 102 милиона тона до 2030 г. В резултат на това марките за бърза мода произвеждат два пъти повече дрехи днес, отколкото през 2000 г.
Това драматично увеличение на производството също е причинило увеличаване на текстилните отпадъци преди и след производството. Поради броя на изрезките на облеклото, голям брой материали се губят, тъй като не могат да се използват повече, като едно проучване прогнозира, че 15% от тъканта, използвана в производството на облекло, се губи. След производството, 60% от приблизително 150 милиона облекла, произведени в световен мащаб през 2012 г., са изхвърлени само няколко години след производството.
На фона на тези притеснителни данни все повече известни личности и инфлуенсъри започват да мислят в по-зелена посока и да насърчават своите фенове да направят същото. В социалните мрежи и по червените килими започваме да наблюдаваме тенденция за носене на стари дрехи, които по нищо не изглежда, че са захабени, защото са били обличани само веднъж. Вместо да ги изхвърлят, звездите решават да покажат на света, че са готови за едно по-сигурно, по-чисто и по-зелено бъдеще.
Един от добрите примери в Холивуд в това отношение е Натали Портман. Тя даде интервю пред Hollywood Reporter, в което разкри как говори с децата си за промените в климата и какви стъпки предприема, за да осигури на следващите поколения едно по-зелено бъдеще. По думите ѝ, в дома ѝ се говори често за глобалното затопляне и какво може да направи всеки от нас, за да го забави.
Това, което Портман сама прави в полза на природата, е да следва веганския начин на живот, като стои далеч от животински материи и текстил, опитвайки се да купува по-стари дрехи. „Не съм купувала или използвала кожа и вълна от 20 години“, признава актрисата.
Отивайки още по-далеч в своята мисия за устойчивост, Портман казва, че купува само ретро дрехи и то когато е само абсолютно необходимо. Ако има възможност да поправи някой повреден артикул у дома, тя го прави и не го изхвърля. Разкрива, че наскоро си е купила стара чанта вместо да отиде в дизайнерски магазин и да си вземе чисто нова.
Устойчивият начин на живот не е нещо ново за Портман. Тя е вегетарианка от 9-годишна възраст и стана веган преди повече от десетилетие, през 2011 година, след като прочита книгата на Джонатан Сафран Фоер „Яденето на животни“. Оттогава актрисата редовно минава по червения килим с винтидж дизайни, веган облекла или дрехи по поръчка, направени от дизайнери, които следват нейния екологичен начин на живот.
„Моето веганство до голяма степен е екологичен избор, както и хуманното отношение към животните“, казва Портман. Тя дори използва приложение за наем на автомобили, което е изцяло за електрически коли. Когато ѝ се налага да пътува сама или със семейството, се прицелва в места, до които може да стигне с влак. Ако все пак трябва да използва самолет, тя се опитва да остане достатъчно в крайната точка, за да оправдае пътуването.
Натали Портман, Ева Лонгория и една вдъхновяваща история за женския футбол
Натали Портман с трогателни снимки с децата, фотографът е съпругът ѝ
Що се отнася до това как разпространява и промотира своя начин на живот, Портман казва, че книгите също играят много важна роля в нейното семейство. По думите ѝ, домашните или обществените библиотеки са мястото, където можем да получим радост и по-голям избор чрез споделяне, а не притежаване. Смята, че това е процес, който определено не е съвършен, но определя съзнателност.
Освен че се грижи за по-зеленото бъдеще на планетата, Портман има страст към социалната справедливост. Актрисата беше един от двигателите при създаването на движението Times Up, което търси отговорност от хората, обвинени в сексуално насилие в развлекателната индустрия. В интервюто си за The Hollywood Reporter тя споделя, че е натъжена от факта, че групата вече се е разпаднала.
„Беше наистина сърцераздирателно, че Time's Up се разпръсна така. Мисля, че много хора направиха грешки, а грешките са смъртоносни за активизма. Трябва да си перфектен, за да поискаш промяната, която искаш да видиш“, казва Натали.
До момента не е ясна точната причина, поради която Time's Up се разпадна толкова бързо, колкото и беше създадено. Портман също така не назовава имена и не споделя какви са тези грешки, които са довели до разпада на една от най-силните женски организации в Холивуд в наши дни.