IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

9 мита за грижа за кожата, развенчани от дерматолози

25 януари 2021 10 30

И как да се сдобиете със здрав външен вид

Снимка: Pexels

Повечето хора искат сияйна и чиста кожа, но нейното здраве е много повече от това да изглежда страхотно.

Кожата е най-големият и най-видим орган в тялото. Някой може да си помисли, че това улеснява грижите, но много хора все още следват остарели практики и се доверяват на невярна информация относно поддръжката на външния вид. „Повечето митове са създадени преди години от хора с ограничени научни познания“, казва дерматологът Робин Гмирек пред Insider. Те се предават от поколение на поколение, защото без проучвания или обективни данни е трудно да се противоречи на това, което се пише в някои медии.

Ето 9 мита за грижа за кожата, които са развенчани от дерматолозите

1. Има само един начин да постигнете перфектна кожа

Има някои основни правила в грижа за кожата, които всеки трябва да следва. Тук са включени измиване на лицето, носене на слънцезащитен крем и използването на овлажнител. Но без значение колко добра е вашата рутинна грижа за кожата, генетиката играе голяма роля за външния вид, засягайки всичко – от акне до бръчки.

бръчки, кожа,

Снимка: iStock

„Точно както хората имат различни типове тяло, така имат и различни типове кожа“, казва дерматологът д-р Хелия Ераги. Тя обяснява, че по тази причина една и съща рутинна грижа може да не е подходяща за всеки. Може да са ви необходими няколко опита и грешки или пък професионални напътствия от дерматолог, за да определите коя е правилната грижа за вашата кожа.

2. Трябва да миете лицето си с топла вода

Когато става въпрос за миене на лицето, най-важното е да го правите внимателно. Дерматолозите препоръчват да използвате нежно почистващо средство и хладка вода, като избягвате търкането, което може да раздразни кожата.

3. Трябва да носите слънцезащитен крем само навън

Според д-р Ераги, носенето на слънцезащитен продукт от 30 или по-висок фактор трябва да бъде ежедневен навик. Не само че сме изложени на слънчева светлина и у дома, но ново изследване показва, че изкуствената синя светлина от компютри и телефони също може да състари кожата ни.

слънцезащитен крем,

Снимка: iStock

Понастоящем обаче никакви слънцезащитни кремове не могат да блокират синята или флуоресцентната светлина, като и двете причиняват появата на петна и преждевременно стареене. Цинковият и титаниевият оксид са физически блокери, които могат да се борят с вредната светлина от компютри и телефони.

4. Хората с тъмна кожа нямат нужда от слънцезащита

Всички, включително хората с по-тъмен цвят на кожата, трябва да носят слънцезащитни продукти. Тъмната кожа е по-малко податлива на изгаряне, но не е имунизирана срещу увреждане от слънцето. Слънцезащитният крем трябва да се прилага отново на всеки 2 часа, независимо колко светла или тъмна е кожата ви. Освен това всеки трябва да практикува добра слънчева защита, включително избягване на пряка слънчева светлина, когато това е възможно.

5. Хората с мазна кожа нямат нужда от овлажнител

Дерматолозите препоръчват хората с мазна кожа да я овлажняват ежедневно. Д-р Ераги казва, че те трябва да изберат по-лек овлажнител и да нанасят по-малко количество, но никога да не го пропускат.

овлажнител istock

Снимка: iStock

Хората с мазна кожа трябва да използват некомедогенни овлажнители, които няма да запушват порите и да причиняват появата на акне и черни точки. Продуктите с хиалуронова киселина са чудесни както за мазна, така и за по-суха кожа, тъй като тя се намира естествено в тялото и може да задържи влагата. „Трябва да използвате някакъв овлажнител, за да поддържате кожата си балансирана и подхранена“, казва д-р Ераги пред Insider. Тя препоръчва да прилагате продукта поне веднъж на ден.

6. Може да смалите порите си

Размерът на порите ви се определя от генетиката и е свързан с етническата принадлежност. Хората с мазна или по-тъмна кожа обикновено имат по-големи пори. Някои продукти могат временно да ги свият, но няма да разрешат проблема в дългосрочен план. За да намалите проблемите си с порите, експертите препоръчват да се избягват всякакви продукти, които могат да ги запушат и да се насочите към продукт с ретинол за уплътняване на кожата.

маска за

Снимка: iStock

Важно е да се отбележи, че при разширените пори, както и при белезите от акне, локалните продукти не могат да свършат работата сами. Лазерни процедури, които използват топлина за уплътняване на кожата, или микроигли, които изграждат колаген и стягат кожата, може да са необходими за намаляване появата на пори.

7. Похапването на мазна храна причинява акне

На всеки, който се е борил с акне, вероятно му е било казано да погледне какво яде. Дерматолозите обаче не предлагат диетични промени за справяне със състоянието. Това е така, защото изследванията показват, че хранителният режим има малък ефект върху акнето. Всъщност, единствената храна, свързана с него, е млякото.

Преминаването към нискогликемична диета с преобладаващи пълнозърнести храни, може да помогне за предотвратяването на акне чрез намаляване на скоковете в кръвната захар. Като цяло, 81% от риска за развитие на състоянието се определя от вашата генетика, а не от начина ви на живот.

8. Липсата на сън води до поява на черни кръгове

Вашите гени, а не количеството сън, което сте имали наскоро, е вероятно да допринесат за тъмните кръгове под очите ви. Според д-р Робин Гмирек, дори хората, които спят по 7-8 часа на денонощие могат да се сдобият с тъмни кръгове. Проучване обаче установява, че лошото качество на сън води до по-малко задоволство от външния вид, което може да обясни защо някои хора се фокусират толкова много върху кръговете под очите си.

безсъние iStock

Снимка: iStock

Сините вени под очите също могат да причинят тъмни кръгове. Хиперпигментацията поради по-напреднала възраст, хроничното пипане на очите или генетиката също са причини за поява на проблема.

9. Може да получите витамин D само чрез слънцето

Въпреки че тялото може да синтезира витамин D чрез слънчевата светлина, това носи риск от увреждане на кожата. Вместо това д-р Гмирек препоръчва да си набавяте витамина от храни като сьомга или като приемате добавка. Хората с по-тъмен тен могат да не получат достатъчно витамин D от Слънцето, тъй като по-високата концентрация на меланин в кожата им може да попречи на светлината да бъде естествен източник за образуването на витамина.

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари