Колко пъти почиствате и плакнете лицето си от ставането до момента, в който идва време да си легнете? Обикновено всеки от нас го прави сутрин, непосредствено след влизане в банята. Но поради различни причини, някои повтарят същото действие по-късно, за да премахнат някои замърсявания. Други пък задължително го мият, докато си вземат душ. Но правилно ли е това?
Грижата за кожата е много важна, като използването на правилната козметика е един от начините тя да бъде хубава и здрава. Но прекомерното миене на лицето – било с топла или студена вода, има своите недостатъци. Някои смятат, че докато търкат косата със шампоан, измивният им гел за лице може да подейства 2-3 минути и да го изплакнат под струята над главата им. Само че нейната температура е по-различна от тази, която ползваме рано-рано. Въобще, въпросният подход, с който се спестява малко време, не е правилен!
Защо не бива да миете лицето под душа?
Има много митове за това, че топлата вода от душа може да причини акне, розацея и някои леки кожни проблеми. Но през годините те все пак са развенчани от изследвания в тази област. Все пак, ако има твърде много хлор, не е изключено да получите сърбеж или обриви, но това се случва при хората с твърде голяма чувствителност. А и все пак, много шампоани и душ гелове са доста по-вредни с някои свои тежки съставки.
Pixabay
Ако обичате да се къпете с по-гореща вода, в никакъв случай не бива да миете лицето си под душа, а по-скоро да го почистите и да се наплискате на мивката, при това с по-хладка. Това препоръчват от Американската академия на дерматолозите.
След премахването на грима се отстраняват и някои естествени масла в кожата. А представете си какво става, когато тя влезе в контакт с горещата вода и я изсуши. Все пак, когато се миете със студена, порите се свиват малко, но въпреки всичко, нека тя да не бъде ледена.
Как е най-правилно да миете лицето си?
IStock
Ето няколко стъпки, които да следвате:
#1 Важното е да използвате правилната почистваща козметика. Тя може да ви бъде предписана от дерматолог, след консултация. За повечето хора с нормална кожа, той трябва да е нежен, неабразивен почистващ препарат, който не съдържа алкохол. Тези с мазна или чувствителна кожа имат нужда от по-различен.
#2 С хладка вода намокрете лицето и ползвайте леки потупвания за да нанесете равномерно почистващия препарат върху кожата на лицето. На пазара се предлагат някои кърпи и мрежести гъби, но те само задържат мръсотия, ето защо ги избягвайте, защото могат да причинят възпаление и дразнене.
#3 Изплакнете на мивката. Измийте почистващото средство с хладка вода и подсушете лицето си с мека хавлиена кърпа.
IStock
#4 Не пропускайте овлажняването! Нанесете подходящ крем. През есента и зимата той трябва да е с хидратираща формула. Внимавайте с мазането в областта около очите, защото може да получите парене или зачервяване.
#5 Лицето трябва да се мие до два пъти на ден, при това е добре да му отделите повече внимание! Според Американската академия на дерматолозите, когато тази цифра бива надвишена, се нарушава кожната бариера. Междувременно, след потене, е по-добре да почистите или измиете, защото „запарването“ или попадането на мръсотия в кожата, води до проблеми.