Зимата, колкото и да ни предлага красиви пейзажи и уютни вечери у дома, не е най-любимият ни сезон. Освен ниските температури, хапещият вятър и нуждата да слагаме повече дрехи, отколкото ни се иска, тя неизбежно води със себе си и проблеми с кожата, най-големият от които е сухотата.
Сухата кожа превръща ежедневната ни грижа в малко по-сложен процес. Например хората с по-голяма чувствителност, могат да мразят използването на ретинол през зимата. Освен сухотата, причинена от ниската влажност и студеното време, той допринася за появата на повече люспи и сухи петна.
Проблемите с използването на ретинол през зимата са доста често срещани. „Кожата през зимата може да се характеризира с малки разкъсвания между повърхностните кожни клетки поради липса на влага в околната среда“, казва дерматологът д-р Алисия Залка пред InStyle. Тя обяснява малките пукнатини в кожата като отворени прозорци, пропускащи студен въздух, което кара сухотата да се засили, докато естествените масла, необходими за влагата, се изпаряват.
Снимка: iStock
Чрез добавянето на ретинол към всичко това може да предизвикате още по-широко отваряне на пукнатините, тъй като продуктът увеличава клетъчния оборот, което е предпоставка за по-лесна поява на процепи, през които да нахлува студеният въздух. Смесете го с ретинол и получавате рецепта за суха и раздразнена кожа.
За щастие, това не означава, че трябва напълно да се откажете от използването на ретинол. В крайна сметка ползите от тази активна съставка са много. Вместо това има няколко експертни съвета, които могат да ви помогнат да поддържате кожата си здрава и през зимата.
Как да използваме ретинол през зимата?
Удвоете овлажняването
Първият признак на дразнене обикновено е усещане за парене при нанасяне на лосион или крем, така че, ако не се справите с тези проблеми, зачервяването и лющенето дебнат точно зад ъгъла. Като за начало изберете овлажнител, който е по-кремообразен, но не предизвиква появата на акне. Козметикът д-р Робърт Фини препоръчва да поставите ретинола между два слоя овлажнител, за да предотвратите сухота, лющене или дразнене.
Снимка: iStock
Д-р Залка препоръчва да търсите съставки като хиалуронова киселина, серамиди, глицерин или сквалан, когато избирате овлажнител.
Не смесвайте ретинол и други ексфолиращи съставки
Докато кожата ви не свикне с използването на ретинол през зимата, е добре да пропуснете комбинирането му с други активни ексфолиращи съставки, включително алфа и бета хидрокси киселини. Опитайте да редувате дни, в които нанасяте ретинол и ексфолирате лицето си.
Намалете употребата на ретинол
Не всички типове кожа могат да понасят ежедневното използване на ретинол по всяко време на годината, камо ли през зимата. Ако изпитвате сухота и смятате, че вашият продукт не помага, д-р Фини казва да намалите употребата му до всяка вечер или по-рядко. След това може да увеличите честотата през топлите месеци или когато кожата ви свикне.
Снимка: iStock
В допълнение към това колко често прилагате ретинол през седмицата, не забравяйте да слагате точно толкова количество, колкото е оказано на опаковката. Д-р Залка казва, че продуктите с ретинол винаги трябва да се разглеждат като лечение, а не като овлажнител, което означава да се използват пестеливо и да не покриват цялата повърхност на кожата.
По-лека форма на ретинол
„Предлагам да изберете по-леки форми на ретинол, като предлаганите марки в аптеките или такива, предназначени за чувствителна кожа, спрямо кремове с третиноин, отпускани по рецепта“, казва д-р Залка. Адапаленът е един пример за съединение на ретинол, което има по-нежно въздействие върху кожата.
Прилагайте върху суха кожа
Едно от златните правила в грижата за кожата е да нанасяте овлажнител докато кожата ви все още е влажна, за да увеличите абсорбацията. Въпреки това, обратното е задължително, когато става въпрос за прилагане на ретинол през зимата. Д-р Залка съветва да използвате продукта върху суха кожа, така че да не е толкова силен и да предотвратите дразнене.