IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Запушени пори – 7 съставки, които да избягвате

4 май 2025 12 00

Задължително четиво за хората, страдащи от акне

Снимка: iStock

Снимка: iStock

Пори. Всички ние имаме тези малки отвори в кожата си за освобождаване на пот и масло, но за някои хора те могат да бъдат „по-темпераментни“ отколкото за други. Или по-скоро запушените пори се появяват по-често на някои от нас, отколкото на други. 

Запушените пори се появяват, когато маслото не преминава или не може да изтече през тях, както трябва. Обикновено това се получава от свръхпроизводство на масло, което след това се улавя от мъртви клетки, които не са се отделили правилно от лигавицата на порите. Гримът, мръсотията и/или комедогенните съставки в козметиката също могат да блокират порите и да предотвратят този поток през тях. 

Комедогенен по същество е дума за запушване на порите и въпреки че тези видове съставки не са единствената причина за акне и пъпки, те със сигурност няма да помогнат за бързото разрешаване на ситуацията. Съставките, които запушват порите правят много по-вероятно образуването на пъпки. При някой, който има естествено мазна кожа или който носи бактериите, причиняващи акне, използването на тези съставки е като добавяне на масло към огъня. Това е опасна комбинация, която може да влоши акнето и да причини постоянни пъпки.

акне, грижа

Снимка: iStock

И така, какво точно прави една съставка опасна за порите? Краткият отговор е, че не знаем. Комедогенността все още не е напълно разбрана и изследвана. В някои случаи съставките могат да взаимодействат лошо с вашия себум, правейки го по-гъст, докато други съставки са твърде плътни, за да може себумът да премине през тях. 

До този момент, съставки, запушващи порите, обикновено са оклузивни. Те остават на повърхността на кожата, образувайки уплътнение, което в крайна сметка улавя масло, особено при хората с мазна кожа. Някои запушващи порите съставки добавят повече масла към кожата, карайки клетките да се слепват и да се прилепват по-плътно, вместо да се отделят от лигавицата на порите, както обикновено би трябвало. 

Запушени пори – 7 съставки, които да избягвате

1. Кокосово масло

Дерматолозите са единодушни, че кокосовото масло всъщност не е чак толкова полезно за кожата, особено ако страдате от акне и прекомерно омазняване. Въпреки че има различни ползи за здравето, то е силно комедогенно, особено когато се прилага върху лицето. Тъй като не се абсорбира лесно в кожата, маслото може да улови бактерии и мъртви кожни клетки, което го прави пагубно за хората, склонни към акне.

2. Вазелин

вазелин, IStock

Снимка: iStock

Широко известната съставка отдавна се използва в грижата за кожата и красотата, но определено трябва да се пропусне, ако се борите с упорито акне. Вазелинът е много плътен, стои на повърхността на кожата и може да причини „задръстване“ в порите, което води до натрупване на масло и мъртви клетки, които в крайна сметка могат да се превърнат в пъпки.

3. Какаово масло

Като общо правило, съставките с високи концентрации на олеинова и мастна киселини са склонни да бъдат по-комедогенни. Ето защо какаовото масло може да причини проблеми, тъй като има много високо съдържание на олеинова киселина. Ако търсите алтернатива, която е също толкова овлажняваща, но няма да запуши порите, експертите препоръчват масло от ший, което е некомедогенно.

4. Силикон

акне, пъпки,

Снимка: Pixabay

По-често срещан в грима, отколкото в грижата за кожата, силиконът е силно комедогенен. Когато четете етикетите на новите си продукти за красота, уверете се, че съставката липсва от списъка и избягвайте нейните алтернативи като циклометикон и диметикон.

5. Ланолин

Това е още една оклузивна съставка, която създава допълнителен слой върху дермата, улавяйки мъртвите кожни клетки, бактериите и маслото в порите. По този начин най-лесно се влошава състоянието на акнето и обривите. Според дерматолози, тази съставка е най-често срещаният фактор за запушени пори.

6. Ленено масло

ленено семе

Снимка: iStock

Високата концентрация на олеинова киселина също е виновна за комедогенността на това масло. Експерти казват, че маслото от гроздови семки е добра алтернатива, еднакво подхранваща кожата, но без потенциалното запушване на порите. 

7 вредни навика, които водят до разширени пори

6 домашни средства за свиване на разширени пори

4 начина за отпушване на порите

7. Масло от марула

То се класира на три или четири по скалата за комедогенност, което означава, че не е подходящо за хора с кожа, склонна към акне. Вместо това го сменете със сквалан. Обикновено получен от маслини, той е интензивно подхранващ за кожата и е биомиметичен, което означава, че действа подобно на вашите естествени масла в кожата и няма да запуши порите. Скваланът също е добър заместител на кокосовото масло. 

За да разбирате първи за новите тенденции в красотата, последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook.

Автор - снимка
Автор на статията:
Дарена Найденова

КоментариКоментари