Почти всеки от нас е изпитвал дразнещ пристъп на акне поне в един или друг момент от живота си – това е едно от онези неизбежни неща на порастването. Но за някои акнето може да бъде разочароващо често явление. Ако сте от онези хора, които изглежда, че не могат да успокоят пъпките си независимо какво опитвате, една стъпка, която може да бъде наистина полезна, е да знаете какво причинява появата на пъпките ви.
Всички видове фактори – като промени в нивата на хормоните, натрупване на бактерии в порите и дори възпаление – могат да причинят обостряне на акне. За да ви помогнем да стигнете до дъното на всеки проблем, който изпитвате, ние разбиваме на части и обясняваме какво всъщност представлява хормоналното и бактериалното акне, защо се появяват и как можете да ги третирате.
Какво е хормонално акне?
Хормоналното акне се предизвиква от хормонални колебания, които се случват в различни периоди от живота като овулация, менструация, бременност, менопауза или ако имате медицинско състояние като синдром на поликистозни яйчници.
Снимка: iStock
Хормоналното акне често се появява като наситеночервени и „нежни“ кисти. Много често се среща в долните части на лицето, така че може да го забележите по линията на челюстта, брадичката, шията или бузите. То се причинява от чувствителността на кожата към доминиращите мъжки хормони, наречени андрогени – основен виновник е тестостеронът. Те стимулират мастните жлези да произвеждат повече масло, което подхранва бактериите, причиняващи акне, което пък ги кара да растат и да запушват порите.
Какво е бактериално акне?
Бактериалното акне не е точно истинска форма на акне само по себе си, но появата на пъпки може да бъде причинена от бактериален свръхрастеж, възпаление и повишено производство на себум.
Снимка: Pixabay
Експерти обясняват, че бактериалното акне е възпалителна реакция около порите и космените фоликули, причинена от комбинация от бактерии и други фактори. Гъбичните и бактериалните организми са нормални обитатели на кожата и съставляват нашия естествен кожен микробиом, подобно на чревната микрофлора. Когато има дисбаланс или нарушаване на микробиомния климат, това предизвиква акне.
Как да разберем какво акне имаме?
Започнете като обмислите дали има някакви повтарящи се модели, когато акнето ви е най-изразено и влошено. Ако то има тенденция да се обостря в определени моменти от менструалния ви цикъл или когато хормоните ви са в дисбаланс, тогава има голям шанс да се борите с хормонално акне.
Много често акнето е причинено от хормонален дисбаланс, но понякога състоянието се влошава от бактериални проблеми, които могат да се проявят като черни точки или бучки, които приличат на кисти или запушвания в космените ви фоликули. В крайна сметка най-добрият начин да определите с какъв тип акне се борите е да посетите вашия дерматолог. Това ще осигури възможност да се направи задълбочен анализ на тялото ви и да се научи медицинската му история.
Снимка: iStock
Вашият дерматолог също може да предложи кръвен тест, за да научи повече за нивата на хормоните ви и/или да разгледа състава на бактериите, които се намират в порите ви. Проучванията подчертават значението от поддържането на балансиран микроклимат. Ако имате лоши бактерии, които се атакуват от добрите, тогава това държи лошите под контрол и предотвратява бактериалното акне. Хормоните отново играят роля, тъй като те също влияят на микроклимата.
Лечение
За лечение на акне има много възможности. Някои от тях включват локални противовъзпалителни лекарства, противозачатъчни хапчета, ретиноиди, перорални и локални антибиотици, гликолова киселина, салицилова киселина и бензоил пероксид.
Лечение на хормонално акне
Ако откриете, че акнето ви е хормонално, добрата новина е, че това е първата стъпка към намирането на лечение, което е най-подходящо за вас. Няколко от най-често срещаните опции, някои от които могат да работят и заедно, са по-долу.
► Противозачатъчни
Освен едноименната си способност да предпазват от бременност, тези хапчета могат да помогнат за стабилизиране на нивата на хормоните и намаляване на тестостерона. Дерматолозите често ги предписват за лечение на акне и регулиране на цикъла поради тази причина.
► Правилна грижа за кожата
Цялостната ви рутинна грижа за кожата е важна и позволява на тялото по-добре да управлява хормоналните колебания. Мийте лицето си всеки ден сутрин и вечер и използвайте слънцезащитни продукти всеки ден. Всеки продукт за акне трябва да се използва с размер на грахово зърно. Нанасянето на твърде много може да раздразни и изсуши кожата ви.
► Проста рутина и овлажнител
Стремете се да държите рутинната си грижа за кожата колкото се може по-проста. Не прекалявайте твърде много с продукти и овлажнявайте редовно, за да поддържате здрава кожна бариера.
► Некомедогенни продукти
Придържайте се към некомедогенни продукти, ако искате да намалите шансовете си за запушени пори.
► Локални лечения
Постоянното използване на локални лекарства като ретиноиди и бензоил пероксид, както и ексфолианти като салицилова киселина, може да поддържа ниски нивата на възпаление и да предотврати запушени пори и бактериален свръхрастеж.
► Фактори, свързани с начина на живот
Дерматолозите също препоръчват да се обърне внимание на факторите, свързани с начина на живот, като достатъчно сън всяка нощ, ограничаване на стреса до минимум, пиенето на много вода и опит да не се консумират твърде много млечни продукти или захар, ако изглежда, че това влошава акнето ви.
Последните проучвания показват, че млечните продукти могат потенциално да влошат акнето, като стимулират тестостерона при някои хора. Най-лошият виновник, достатъчно изненадващо, са обезмаслените млечни продукти и обезмасленото мляко, защото премахването на мазнините от млечните концентрати ги кара да се абсорбират по-бързо, което води до хормонални скокове, които предизвикват акне.
Лечение на бактериално акне
Бактериалното акне изисква малко по-различен подход на лечение от хормоналното, но все пак имате възможности.
► Бензоил пероксид
Тази обичайна съставка за борба с акнето е мощен антисептик, който убива бактериите и помага за премахване на натрупванията в порите.
► Ретиноиди
Те могат да помогнат, като блокират различни възпалителни пътища, участващи в бактериалното акне. Също така помагат за обновяване на кожата, премахват натрупванията, запушващи порите, убиват бактериите, причиняващи акне, и намаляват излишното производство на мазнини. Въпреки че най-мощните ретиноиди се предлагат само с рецепта, имате и опции за купуване без рецепта.
► Антибиотици
Понякога антибиотиците са правилният вариант за лечение на бактериално акне. Има моменти, когато възпалението е дълбоко и по-тежко и следователно специфичните за акнето антибиотици като доксициклин или сейсара са необходими не само за намаляване на бактериите, но и за намаляване на възпалението.
Всички тези лечения трябва да се предприемат само след консултация с лекар.
Азелаинова киселина – невъзпетият герой в борбата с акне
Бюти съвети: Млечна киселина срещу акне и фини линии
Диета при акне – какво да ядете за по-чиста кожа?
Какво става с гъбичното акне?
Гъбичното акне често се бърка с бактериално и хормонално акне. Технически това не е акне, а е възпаление и инфекция на космените фоликули, причинено от вид гъбички или дрожди, наречени маласезия. Често срещано име за това състояние е pityrosporum фоликулит и причинява малки, червени и сърбящи подутини по челото или слепоочията. Лечението на гъбично акне включва локални и перорални противогъбични средства.
Снимка: Pixabay
Важна информация: Има различни видове акне, причинени от различни фактори. Въпреки че може да изглежда изкушаващо да започнете лечението сами и да си спестите ходене до лекар, ние ви препоръчваме да не пропускате тази стъпка. Консултацията със специалист ще ви спести много време и умувания за това какъв е правилният продукт за вас и вашата кожа. Също така ще предотврати евентуални негативни реакции и влошаване на състоянието.