fallback

Сухота около устните – как да я премахнете

13 July 2023 08:40

Какво всъщност предизвиква проблема

Снимка: iStock

Не може да се отрече, че справянето със сухата кожа, където и да е по лицето или тялото, може да бъде сериозно неудобство, което изнервя, дразни и понякога дори загрозява външния ни вид.

Но сухата, лющеща се кожа около устата и устните може да бъде особено проблемна и досадна. И ако чувствате, че сухите петна се появяват в тази област по-често, отколкото където и да е другаде, това вероятно не е само във вашето въображение. Има няколко различни виновници – биологични и екологични – които могат да бъдат причината.

Какво предизвиква сухота около устните?

Анатомия – Първо, важно е да разберете, че кожата около устата се различава от тази на други места по лицето ви. Структурно е същата, но всъщност има много по-малко мастни жлези, отколкото на носа или центъра на лицето. Това от своя страна прави зоната по-склонна към сухота и чувствителност.

Излагане на слънце – Тъй като устните са постоянно изложени на слънчева светлина, те лесно могат да се увредят от ултравиолетовите лъчи. Хроничното излагане на слънце допринася за сухата кожа.

Ъглов хейлит – Ъгловият хейлит е състояние на суха кожа, което се среща в ъглите на устата. Най-често се появява при хора с по-дълбоки бръчки около устните и тези, които са склонни да се облизват постоянно.

Начин на живот – Сухата кожа около устните може да бъде причинена и от външни фактори, а именно вода за уста и паста за зъби. Канелата е често срещана съставка и в двете, като може да предизвика кожна алергия или контактен дерматит. И двете могат да се проявят като сухота, зачервяване, сърбеж и лющене. По същия начин, всеки аромат във вашите продукти за устни може да причини или да влоши сухотата.

Как да предотвратите сухотата?

Както при повечето медицински състояния, превенцията е много по-лесна от лечението. Като за начало ще трябва да ограничите излагането на потенциално изсушаващи съставки. Това включва ретиноиди, алфа- и бета-хидрокси киселини и сулфати. Дори ако те не причиняват проблем на останалата част от лицето ви, фактът, че кожата около устата има по-малко мастни жлези и е по-суха, означава, че може да изпитате сухота точно там.

Снимка: iStock

Обърнете внимание и на избягването на аромати във вашите продукти за устни. Ароматизирането може да има приятен вкус, но това ви кара по-често да си облизвате устните, независимо дали го осъзнавате или не. Когато се облизвате, слюнката се изпарява бързо, което води до сухота. Когато избирате продукти за уста, насочете се към такива, които са предназначени за чувствителни венци, тъй като те са по-малко дразнещи и като цяло са по-добри за чувствителна и суха кожа.

Гланц за обемни устни – безопасен ли е за кожата?

Балсам за устни – нуждаете ли се от него?

Грижа за вашите устни – използвайте домашни средства

Как да лекувате сухотата?

Ако вече страдате от суха кожа около устата, решението не е много по-различно от това, което бихте направили, за да третирате суха кожа по останалата част от лицето.

Дерматолозите подчертават важността от използването на хидратиращи серуми и кремове. Търсете формули със серамиди, за да помогнете за възстановяването на компрометираната кожна бариера, както и за хиалуронова киселина и глицерин, които привличат и улавят влагата в кожата. Уверете се, че всички продукти, които прилагате около устата или върху устните си, са без аромати и съдържат минимални съставки, за да сведете до минимум вероятността някоя друга съставка да ви подразни.

Снимка: iStock

Използването на нежни и кремообразни почистващи продукти без сулфати е добра идея, а използването на овлажнител за въздух в спалнята също е добър ход.

Като се има предвид всичко това, ако сухата ви кожа не изчезне или е придружена от болезнено напукване, зачервяване или лющене, си струва да посетите дерматолог, който може да ви предпише лекарство с рецепта.

За още новини от света на красотата последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook.

Автор на статията:
Дарена Найденова
Сподели
кожа красота лице устни сухота грижа за кожата
0 коментара
fallback