Гланц за обем е едно от козметичните средства, с които може да постигнете по-плътни и сочни устни. При това без да си добавяте филъри или да ползвате специални уреди. С годините на пазара се появяват най-различни, за да задоволят манията на някои жени да изглеждат по-добре.
Ако се върнем назад във времето, ще открием един клип на Кайли Дженър, който накара хиляди жени да пробват опасна тенденция. През 2015-а риалити звездата показа как си пъха устните в по-тесни цилиндрични предмети. Резултатът бе страхотен, благодарение на подобряване на притока на кръв в тази нежна и деликатна кожа от лицето. Последваха безброй опити, като у нас някои дори търсеха малки бурканчета от бебешки пюрета, за да се сдобият с перфектните плътни устни. Накрая много от тях имаха малки рани и ожулвания поради непредпазливост.
За щастие в наши дни има много по-добри начини, с които да си „напомпаме джуките“, както казват в социалните мрежи. И не е нужно да инвестирате кой знае колко средства, за да си купите качествен гланц за устни. Той придава по-голяма плътност, омекотява и същевременно подхранва. Ала безопасен ли е един такъв продукт за кожата?
Гланц за по-плътни устни – какво представлява?
IStock
Както се подразбира, с негова помощ устните ви изглеждат по-сочни и плътни. Но може би ще се учудите да разберете, че всеки гланц с тази цел дразни кожата на устните. По данни на WebMD, съставките в него като канела и лют червен пипер, не е задължително да успокояват кожата. Всъщност те и някои други правят обратното. На свой ред кръвта се изтласква към повърхността на устните, придавайки възпален и зачервен вид.
Освен гланц за по-плътни устни, из магазините ще откриете от балсами до маски, които обещават да осигурят същия сочен резултат. И тъй като в повечето има дразнещи устните съставки, жените усещат парене, независимо какво изберат. Накрая се получава така, че повечето са готови да имат устни все едно пълни с филъри за два до три часа (толкова трае ефектът на гланца), въпреки че усещат парене.
Вреден ли е този вид гланц за устни?
IStock
Ако някога сте нанасяли плътен продукт върху устните си, първото нещо, което вероятно ви е хрумнало, е че това не е най-доброто решение. Все пак паренето, което причинява, не е безобидно, особено за някои с по-чувствителна кожа. Според д-р Рейчъл Скот, този продукт не е толкова лош, колкото смятаме.
„Тази реакция се случва и когато ядете пикантни храни или други леко дразнещи хранителни продукти. И като цяло тя е безопасна“, обяснява специалистът пред She Finds.
Въпреки че не е непременно вреден за използване, по-плътния блясък за устни води до определена реакция на устните. Така че е по-добре да не прекалявате с него и да не го използвате всеки ден. „Опасността идва от прекомерната употреба на гланц за плътни устни“, предупреждава Скот.
Прекомерно дразнене и напукване на устните са най-честите странични реакции от редовното нанасяне на гланц, с който да имате сочни устни. Затова продуктът трябва да се използва умерено, а не ежедневно, както правят много жени.
IStock
Фитнес устни – тенденцията, която си заслужава да опитате
Грим за 2023 – хромираните устни превземат сцената
Балсам за устни – нуждаете ли се от него?
Алергия към съставките – основен дразнител в гланцовете за по-плътни устни
Трябва незабавно да спрете да използвате всеки козметичен продукт, ако сте алергични към него. Леки дразнители като канела, ментол, лют червен пипер и дори пчелно млечице могат да бъдат намерени в гланцовете, които карат устните да изглеждат по-обемни. Но тъй като устните изтръпват и се подуват често, е трудно да разберете дали това е вид реакция към съставките.
Информация на DermNet показва, че очевидните признаци на алергична реакция към продукти за устни включват болезненост и зачервяване – както по устните, така и по други части на лицето и дори шията. Те могат да бъдат придружени с обриви, пъпки и подуване.
Освен да спрете да използвате въпросния гланц за устни при дискомфорт, можете да направите тест с пластир. За целта нанесете малко върху ухото или част от устните. Ако не се появи реакция в рамките на няколко часа, можете да го нанасяте спокойно.
IStock
За да предотвратите неприятна реакция, четете внимателно етикета на гланца, преди да го купите. И залагайте на по-натурални съставки, които няма да дразнят кожата.