Рутината ви за къпане вероятно включва всички основни неща – шампоан, балсам и гел за тяло. Но четвъртото допълнение към този режим – добрият старомоден захарен скраб – може да направи огромна разлика както по отношение на хидратацията на кожата, така и на цялостния фактор за блясък.
Според експерти по грижа за кожата, захарните ексфолианти са абсолютно задължителни по време на къпане, но е много важно как ги използвате, за да не си навредите. От изключителна важност е да следвате няколко основни стъпки, уверявайки се, че предотвратявате разкъсвания и рани по кожата.
Какво е захарен скраб
Захарният скраб съчетава гранулирана захар с овлажняващи съставки – като растителни или етерични масла – за създаване на песъчлива паста или текстура, подобна на киша. Някои формули имат допълнителни съставки, включително аромати, които да добавят ефект към цялостното ексфолиращо изживяване.
Снимка: iStock
Целта на захарните ексфолианти е физическо ексфолиране на кожата. Нанася се директно върху кожата и нежно се втрива, за да помогне за отстраняването на мъртвите кожни клетки. Това създава по-гладка, по-мека и по-ярка текстура, като дори може да помогне тенът на кожата да изглежда по-равномерен.
Едно от най-добрите предимства на захарния скраб е, че помага на кожата да абсорбира по-добре останалите продукти от рутината ви като овлажнители и серуми. Той може да се използва от всички типове и тонове кожа, включително по-тъмните.
Как да използвате захарен скраб
Захарните ексфолианти са доста лесен продукт за използване, но има няколко трика и насоки, които трябва да следвате. Най-важното правило е да бъдете много нежни, като се уверите, че не натискате гранулите твърде силно в кожата си или не търкате твърде дълго. Прекомерното или грубо ексфолиране е рецепта за дискомфорт и дори може да доведе до следвъзпалителна хиперпигментация.
Стъпка 1: Намокрете кожата си
Захарният скраб трябва да се нанася върху влажна кожа. Това намалява триенето и предотвратява прекомерното ексфолиране.
Стъпка 2: Вземете точното количество
Като обща насока, количеството от четвърт размер обикновено е достатъчно за лицето, докато по-голям размер може да е необходим за големи области на тялото като ръцете и краката. Може да регулирате количеството въз основа на вашите лични предпочитания и специфичните нужди на кожата. Твърде много скраб може да е прекалено, защото вероятно ще свършите същата работа с по-малко и следователно да не изхвърляте количеството в канала.
Стъпка 3: Масажирайте за няколко минути
Внимателно масажирайте скраба върху кожата си с кръгови движения за около една или две минути. Натискът трябва да е лек до умерен, като се избягва прекомерната сила. Нежното, кръгово масажиране помага да се гарантира, че захарните гранули ефективно ексфолират кожата, без да причиняват дразнене или увреждане. Добре е да обръщате повече внимание на някои области и по-малко на други. Захарните ексфолианти са особено полезни за зони с груба или суха кожа, като лактите, коленете и петите. По-малко може да е необходимо за области, които са естествено гладки или където кожата е по-тънка, като горната част на гърдите или долната част на ръцете.
Стъпка 4: Изплакнете с топла вода
Няма нужда да оставяте скраба да стегне за продължителен период от време, така че го изплакнете с топла вода, след като приключите с ексфолирането. Бързото отмиване гарантира, че процесът на ексфолиране е ефективен, като същевременно предотвратява потенциално дразнене, което може да възникне, ако ексфолиантът бъде оставен твърде дълго върху кожата.