Както лосионът за тяло, така и маслото служат за хидратиране на кожата. Въпреки че тези два продукта може да изглеждат подобни, всъщност има разлика в използването им. Формулите варират, така че може да е трудно да намерите правилната за вашите нужди. Именно затова е добре да разберете разликата между масло и лосион за тяло, както и предимствата на всяко от тях, за да решите кое е по-подходящо за вашата кожа.
Какво представлява маслото за тяло?
Снимка: iStock
Маслата за тяло са продукти за грижа за кожата, направени от естествени масла, като масло от жожоба, маслини, плодове, сквалан, арган, слънчоглед и бадем. Вариращи от леки до гъсти консистенции, на пазара има много различни масла за тяло. Дерматолозите препоръчват да търсите продукти с витамини С и Е, защото те защитават кожата от свободните кислородни радикали. Това са нестабилни кислородни молекули, които могат да допринесат за клетъчното увреждане и преждевременното стареене.
Какво представлява лосионът за тяло?
Добавянето на лосион за тяло към вашата рутинна грижа за кожата помага да се запази влагата. Популярните съставки, които може да срещнете тук включват хиалуронова киселина, която поддържа здрава кожна бариера и привлича влагата. Като допълнителен бонус, лосионите за тяло попиват по-лесно. Тук също може да срещнете съдържание на масло, но говорим за смес от водолюбиви и маслолюбиви съставки, които се емулгират в по-кремообразна субстанция.
Снимка: iStock
Тъй като лосионите за тяло съчетават масло и водолюбиви съставки, това би било идеално за някого, който не харесва усещането за остатъци по кожата след нанасяне на масло за тяло.
Ползи от употребата на масло за тяло и лосион
За максимална хидратация, използването на комбинация от масло за тяло и лосион ще запечата и задържи влагата. Маслата поддържат хидратацията и придават естествен блясък на кожата. Те правят повърхността по-гладка, мека и осигуряват блясък и сияйност. Съставките в естествените масла, като витамини, хранителни вещества и антиоксиданти, укрепват кожата.
Снимка: iStock
За да се предотврати суха, сърбяща кожа, лосионите за тяло помагат за задържане на влагата. Те често съдържат съставки, които помагат за възстановяването на кожната бариера, така че тя по-ефективно да задържи вода и да предпази тялото от външните фактори.
Трикове и съвети за употреба
Както маслата, така и лосионите за тяло са безопасни за ежедневна употреба. През зимата или ако имате особено суха или склонна към екзема кожа, тези продукти могат да се прилагат два пъти дневно. След душ е най-доброто време за ефективно нанасяне, защото така ще уловят водата в кожата по-ефективно. Ако използвате масло и лосион едновременно, първо нанесете лосиона.
Снимка: iStock
За нанасяне на лосион се препоръчва движението от крайниците нагоре към сърдечния център. Използвайте този метод след ексфолиране, при който сте премахнали мъртвите кожни клетки. Така помагате за насърчаването на добрата циркулация в тялото и овлажняването на младите и здрави кожни клетки.
Съставки, които да избягвате
В зависимост от вашия тип кожа, нуждите ви от определена формула на продукта може да варират. Ако сте с леко запушени пори и след това използвате нещо, което е много тежко, вероятно ще забележите увеличаване на пъпките по кожата си. Ако имате чувствителна или склонна към акне кожа, избягвайте кокосовото масло, защото то има комедогенен потенциал и може да допринесе за образуването на акне. Потърсете по-леки масла за тяло, ако имате чувствителна или склонна към акне кожа.
Снимка: iStock
В зависимост от вашия тип кожа, ароматите и ексфолиантите в маслата и лосионите могат да причинят раздразнение. Важно е да сте наясно към какво може да имате непоносимост или алергия. Освен това, някои лосиони за тяло може да имат добавени съставки, които действат като ексфолианти на кожата, което може да причини дразнене на по-чувствителните типове. Ако кожата ви се зачервява или лесно се раздразнява, по-добре избягвайте ексфолиращите съставки.