С нарастващия интерес в социалните мрежи към грижата за кожата и изобилието от нови продукти, заливащи всекидневно салоните за красота, може да е трудно да се ориентирате кои съставки действително са полезни за вашата кожа – особено когато става въпрос за етерични масла. Знаем, че не всички са еднакви. Така че, докато някои масла не са подходящи за всеки тип кожа, други не само са подходящи за всички, но дори са полезни. Една такава съставка е лавандуловото масло.
Често рекламирано заради ароматерапевтичните си свойства, лавандуловото масло може да играе по-важна роля в живота ви, вместо просто да бъде релаксиращ аромат за дифузер. Всъщност когато се прилага локално, маслото от лавандула може да успокои кожата и акнето, като в същото време ви предпази от свободните радикали.
Какво представлява лавандуловото масло?
Първо, няколко думи за етеричните масла. Това са концентрирани течности, получени от ароматните части на растенията, като цветовете, корените и листата, като се използва процес, наречен парна дестилация. Лавандуловото масло е етерично масло, което се получава от цветовете на растението лавандула, което расте в различни региони като Франция и България. Основните му компоненти са линалол, линалил, ацетат, лавандулол, гераниол и евкалиптол, които имат антибактериални и противогъбични свойства.
Снимка: Pixabay
Лавандуловото масло се предлага в концентрирана форма самостоятелно, като трябва да се съхранява на хладно и тъмно място, но също така се използва в кремове, овлажнители, масла и мистове за лице. Пътят на навлизане в тялото – чрез локално приложение, вдишване или поглъщане – ще определи ефекта, който лавандуловото масло има. Според експерти, локалното прилагане ще е от най-голяма полза за кожата. Вдишването може да задейства сензорни неврони в обонятелната система и може да има невронни ефекти, а поглъщането може да има системни ефекти, ако се абсорбира в червата и навлезе в кръвния поток.
Ползи от лавандуловото масло за кожата
Науката едва наскоро започна да оценява ползите за здравето, които осигурява лавандуловото масло. Въпреки това, вече има изобилие от доказателства, които илюстрират възможностите му и това е едно от най-популярните етерични масла в света. По-долу сме изброили основните потенциални ползи от лавандуловото масло за кожата.
► Предпазва от свободните радикали – като антиоксидант лавандуловото масло може да помогне за защита на кожата от стресовите фактори на околната среда. Най-честият и опасен рисков фактор за заболяване често идва от свободните радикали, токсините и замърсителите. Свободните радикали могат да изключат имунната ви система и да увредят тялото ви. Лавандуловото масло е естествен антиоксидант, който може да работи за предотвратяване и обръщане на болестта.
► Намалява появата на фини линии и бръчки – лавандуловото масло е пълно с антиоксиданти, което го прави отличен вариант за справяне с бръчките. Тези антиоксиданти защитават кожата ви от свободните радикали, които могат да причинят фини линии и бръчки. Можете да опитате смес от кокосово масло и лавандула, за да използвате натурален, домашен серум против стареене на лицето.
► Подобрява акнето – благодарение на своите антибактериални свойства и противовъзпалителни ефекти, лавандуловото масло може да намали появата на акне.
► Успокоява кожата – тъй като бактериите и гъбичките по кожата често водят до възпаление, противогъбичните свойства на лавандуловото масло могат да имат противосърбежни и противовъзпалителни ефекти.
► Насърчава заздравяването на кожата – изследванията показват, че лавандуловото масло може да ускори заздравяването на изгаряния, порязвания, ожулвания и рани и може също да помогне при белези. Способността му да насърчава растежа на клетките може потенциално да подобри появата на белези.
► Предотвратява инфекциите – лавандуловото масло се използва за предотвратяване на инфекции и борба с бактериални и гъбични заболявания и това проучване показа, че има фунгициден ефект.
► Успокоява ухапвания от насекоми – можете да премахнете част от болката, свързана с ухапвания от насекоми, като нанесете лавандулово масло директно върху ухапването. Противовъзпалителните му свойства го правят подходящо за облекчаване на болка и сърбеж, свързани с ухапвания от насекоми.
► Подпомага растежа на косата и здравето на скалпа – лавандуловото масло също може да бъде включено в рутинната ви грижа за косата. Проучванията свързват съставката със способността да ускорява растежа на косата. Можете да използвате това масло, като го смесите с носещо масло, добавите капки към шампоана си или използвате продукти, които вече включват лавандулово масло.
Странични ефекти от лавандуловото масло
Етеричните масла са много мощни, така че контактните алергии към лавандулово масло са определена възможност. Дори и да не сте алергични към лавандула, имунната система в кожата може да развие алергии и да доведе до дерматит. Ако по принцип имате чувствителна кожа, добра идея е да избягвате продукти с аромати. Преди да го разнесете навсякъде, нанесете маслото върху малък участък от кожата върху област, различна от лицето, първо да тествате за реакция. Тъй като кожата на клепачите е много чувствителна към алергени, по-добре да я избягвате.
Снимка: iStock
Също така е важно да се консултирате с вашия лекар, преди да приемете лавандулово масло, тъй като обикновено не се препоръчва.
Как да използвате лавандуловото масло?
Лавандуловото масло може безопасно да се нанася директно върху кожата, въпреки че това не е така за повечето етерични масла, и можете също да го разредите във вещество-носител за допълнителни ползи, абсорбация и безопасност. Степента на разреждане зависи от употребата или метода на нанасяне – тонизиране, овлажняване, изпаряване и т. н. Що се отнася до носещото вещество, смесването му с мазно масло, като кокосово, жожоба или масло от гроздови семки е препоръчително. Лавандуловото масло може да се добави към почти всеки продукт, но е най-добре към нежни, непенливи сапуни и овлажнители без сулфати, като емолиент със серамиди или хиалуронова киселина.
Снимка: iStock
Може да се прилага върху всяка част от тялото ви, стига продуктът да е формулиран по друг начин за тази част от тялото. С други думи, не нанасяйте тежки кремове за тяло върху лицето и използвайте отделни почистващи продукти за лице и тяло.
Коментари