Понякога всичко, от което се нуждаете след напрегнат ден, е да се отпуснете у дома и да се погрижите за себе си. А нищо не може да изтрие напрежението от лицето ни така, както една маска за лице. Разкошът в блясъка след нея е идеалният начин да пресъздадете усещането за спа салон, докато си лежите на дивана и гледате любимото си телевизионно шоу или сериал. Въпреки че маските за лице са твърде лесни за използване, има няколко често срещани грешки, които може дори да не осъзнавате, че правите.
Когато става въпрос за този популярен трик за красота, хората са склонни да забравят важността от адекватна подготовка на кожата, формулирането на продукта и много други. Тези често срещани погрешни схващания ви пречат да постигнете максималните ползи от маските и в някои случаи дори могат да увредят кожата ви.
Грешките при използването на маски за лице
1. Държите маската твърде дълго или твърде кратко
Дерматолозите са категорични, че инструкциите върху всеки козметичен продукт са написани с цел улеснение и предотвратяване на щети, така че е добре да се четат внимателно преди употреба. Маските за лице имат по-голямо количество активни съставки в сравнение с обичайните продукти за красота. Именно затова имат определено време на действие, което трябва да бъде уважено и спазено.
Ако държите маската твърде кратко, няма да получите ползите от нея. От друга страна, ако я оставите над допустимото време, може да причините раздразнение на кожата. Някои маски за лице могат да ви лишат от влага, което води до дразнене и сърбеж. Можете да предотвратите изсушаването, като следвате препоръчаните указания за употреба.
Снимка: iStock
Изключение се прави, само когато за маската изрично е посочено, че действа през нощта. Ако е така, оставете я върху лицето си докато спите. Нощните маски са склонни да предлагат повече хидратация от тези, предназначени за ексфолиране на кожата, тъй като са формулирани със съставки като серамиди и хиалуронова киселина, което означава, че е по-малко вероятно да причинят дразнене.
2. Използвате отлепващи се маски при чувствителна кожа
Отлепващите се маски за лице са невероятно удовлетворяващи за използване, макар понякога и леко болезнени, и са насочени към упоритите черни и бели точки. Въпреки това, дерматолозите предупреждават срещу използването им, особено ако имате чувствителна кожа. Тези видове маски премахват външния слой, наречен рогов. Това е вид ексфолиация, която може да се окаже прекалено дразнеща за чувствителната кожа.
Снимка: iStock
Може да се откажете от отлепващите се маски, независимо от типа кожа, защото прекаленото ексфолиране може да доведе до дразнене и зачервяване. Когато премахнете маската от лицето си, вие физически дърпате кожата и това, в комбинация с ексфолиращи съставки като въглен, увеличава риска от раздразнение и лющене.
3. Използвате грешна маска
Хората, които тепърва започват своето приключение с маските за лице, обикновено правят грешката да използват неправилни продукти. На пазара има главозамайващо разнообразие, което по-скоро може да ни обърка, отколкото да ни улесни. Затова е важно да откриете маската, която пасва на вашия тип кожа. Ако страдате от прекалено омазняване, е добре да заложите на маска с глина. Ако пък се борите със сухота, тогава помислете за продукт, насочен към повече хидратация.
Снимка: iStock
Хората с мазна и склонна към акне кожа могат да се възползват от употребата на глинени или кални маски, докато тези с чувствителен тип е добре да ги избягват, защото ще влошат сухотата. Хидратиращата крем маска или нощната маска са по-подходящи опции за хора със суха и чувствителна кожа.
4. Не почиствате кожата си преди това
Подготовката на кожата е изключително важна. Това правило не важи само за маските, но и за общата ви рутинна грижа. Винаги трябва да почиствате и ексфолирате, ако планирате да използвате маска за лице. Премахването на външния слой позволява на активните съставки да проникнат по-ефективно. Освен това, ако кожата ви е мръсна със запушени пори, съставките няма да проникнат толкова ефективно.
Снимка: iStock
Като общо правило, с изключение на много чувствителната кожа, е ежедневното ексфолиране. Така че, ако имате чувствителна кожа и вече сте ексфолирали по-рано през седмицата, няма нужда да го правите отново, преди да използвате маската си за лице, тъй като това може да увеличи чувствителността. Ако правите ексфолиация предварително, опитайте с нежен химически ексфолиант, като например млечна киселина.
5. Не се грижите за кожата след маската
Пренебрегването на редовната ви рутинна грижа след премахването на маската за лице обикновено се гледа с неодобрение от дерматолозите. Важно е да почистите старателно кожата след това, за да не оставите остатъци от продукта. Това важи особено много за маските с изплакване, които са склонни да оставят нещо по кожата. Не е необходимо да почиствате след шийт маска обаче, тъй като те съдържат хидратиращи съставки, които трябва да останат по лицето, за да проникнат напълно през кожната бариера.
Снимка: iStock
За всички останали маски, като формулировки с глина, гел или крем, изплакнете обилно лицето си с вода и го подсушете с кърпа за лице. Ако оставянето на съставките върху кожата причинява появата на пъпки, вероятно трябва да използвате почистващ продукт. След него може да нанесете овлажнител, тъй като дори най-хидратиращите маски могат да изсушат кожата ви.