Щастието следва У-образна крива на изразяване в човешкия живот, според изследване.
Изразяването на удовлетвореност от живота логично започва да спада в края на 20-годишна възраст, когато човек прави първите си сериозни самостоятелни стъпки и започва реално да се сблъсква с трудностите на делника.
Тази тенденция продължава до 45-годишна възраст, уверяват ни от Puls.bg.
Отново щастлив съвременият човек се чувства на зряла възраст. Пак логично - тогава, когато е утвърдил статуса си и след израстването на децата има повече време за себе си.
Разковничето може би се открива и другаде - възрастният се е откъснал от романтизма, но е станал по-романтичен в изразяването на себе си, научил е уроците на живота и вече знае кое е ценното, на което да държи, станал е по-толерантен към реалността и околните, открил е заниманията, които го изразяват.
Освен това, научните изследвания сочат, че контролирането на езика и способността за вземане на решения се повишава с напредване на възрастта.
Способността да се концентрираме върху "нещата, които ни правят щастливи, които ни радват" и същевременно да избягваме тези, които не одобряваме, също нараства. Човекът след 50 е най-богат в не един смисъл!
Според изследователите, спадът на щастието в по-ранна възраст се дължи на проблеми като безпаричие, свързани с липсата на работа, загуба на член от семейството, прекалено многото отговорности в службата, семейството, родителите... С напредване на възрастта обаче щастието постепенно се появява отново.
За да се възвърне, духът на младостта изминава дълъг път. Възрастните хора просто придобиват умения да изпитват удовлетворение от живота си, пояснява Берт ван Лангедем.
У-образната крива на щастие не означава непременно, че 65-годишният харесва живота, който му се предлага, още повече, че го налитат проблемите, свързани с остаряването, губи близки, а по-младите се отдалечават все повече от живота му. Напротив, всеки възрастен би се радвал да е на 25, но...
Но всеки казва, ако може с ума, който е придобил през житейския си път. И все пак, ако имаше възможност да избира между тялото и ума на 25-годишния и тези на 65, щеше да избере последното, защото да си доволен е преимущество на възрастта.
Миналият месец Люис Уолпърт, почетен професор по биология в Лондонския университетски колеж, заяви, че щастието бележи своя връх на 80-годишна възраст. Според експерта, повечето хора в юношеските и 20-те си години се чувстват „наполовина“ щастливи.
Според проучване на американската Национална академия на науките, на базата на проучване на 341 000 души, насладата от живота е в своя пик на 85-годишна възраст. На тези преклонни години човек се чувства най-одухотворен, оптимистичен и винаги е позитивен, с весел нрав. Да си го пожелаем за нашите възрастни...
Възрастните хора днес имат по-добро здраве и възможности да останат отворени към света, отколкото предишните поколения.
Е, не бива да пренебрегваме факта, че поради нарастващата тенденция на застаряване на населението, се увеличава броят на хората на средна възраст, притиснати между отговорностите по отглеждането на децата и грижата за възрастните си родители едновременно, поясняват експерти, което прави изкачването на У-кривата на щастието по-полегато.
Но нека бъдем оптимисти, това, което държим в ръцете си, действително е скъпо!