IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Има правилен и грешен начин да обидите някого онлайн

5 септември 2012 12 00

Идеята е да не се дискредитирате

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

Напоследък онлайн пространството стана трибуна, от която много звезди правят изказвания за други звезди, които често са недоброжелателни, груби и откровено обидни. Последният подобен скандал го предизвика Доналд Тръмп, който определи в Twitter журналистиката Ариана Хъфингтън, създателка на новинарския сайт The Huffington Post по следния начин: "Вие сте непривлекателна жена, и отвън, и отвътре. Напълно разбирам защо бившия ви съпруг ви е изоставил заради мъж. Добре е направил!"

Това, че арогантният магнат Тръмп е казал нещо подобно, не е голяма изненада (в миналото той е обиждал и други знаменитости като Роузи О'Донъл), но поводът е добър, за да ни напомни, че има начини, по които човек не трябва да обижда хората, и начини, по които все пак може да го направи... понякога.

Нека бъдем реалисти – всеки има нужда да изрече по някоя обида от време на време, особено когато някой ни дразни изключително. Но все пак тази обида трябва да бъде отправена по социално приемлив начин без да се отнасяме към обекта на яда си с наглост, унижение или презрение.

Всяка обида е риск, но има начини да се опитате да си гарантирате, че ще излезете от ситуацията в най-добрата светлина без да се дискредитирате. Предлагаме ви ръководство за по-приемливи онлайн обиди.

1. Използвайте ваши собствени думи, като се стараете да бъдете остроумни. Ще отвърнете на удара на хора, които са ви обидили по-ефективно, ако го направите остроумно. Така ще ги изненадате и те няма да знаят как да ви отговорят. Да обиждате остроумно, си е вид изкуство, само по себе си, но и така можете да изразите своето неодобрение. Затова вложете малко ум „в играта", не се страхувайте да се надсмивате дори на себе си и се дръжте като възрастен, а не като 7-годишен.

2. Намерете подходящия момент за да обидите. Ако ще обиждате – правете го, когато сте със здравия си разум. Гледайте да не сте „под пара", когато тръгнете да се нахвърляте срещу някого. Например да сте употребили солидно количество алкохол, да не сте си доспали, да сте под влияние на силна ярост и т.н. Обида, в такова състояние, може да има неприятни последствия, за които да се окажете неподготвени. Помислете дали наистина искате да кажете това, което сте на път да изречете и, ако е възможно изчакайте два часа (за да изтрезнеете или да се разхладите) и тогава излейте душата си в онлайн пространството.

3. Бъдете наясно с целите си. Трябва добре да се аргументирате, защо мислите, че точно в този момент трябва да обидите някого. Ако желаете конфронтация разберете дали тя е лична или е свързана с някаква идеология. Трябва да сте наясно, защо сте ядосан на някого и ако е заради нещо, което той/тя е казал по-добре се пазите от лични нападки. Казвайки на някого, че изглежда зле (както г-н Тръмп прави) всъщност ние самите изглеждаме по-зле. Ако целта ви е да се утвърдите като почтен, надежден и отговорен човек, който иска хората да се вслушват в мнението му, по-добре заложете на интересна или интелигентна конфронтация.

4. Избягвайте сексистките забележки. Доналд Тръмп ни доказва, че е ужасно клише и никак не е интересно мъж да обижда жена в интернет, с думите: "Ти си грозна". Тези обиди не само са лишени от оригиналност, но са и доста грозни и им липсват аргументи. Много по-добре е да обясните какво е това, което обектът на яростта ви е направил погрешно, вместо да се излагате като прибягвате до стереотипи и го обиждате на прякор, пол, външност или възраст.

5. Уверете се, че вашите думи ще станат разпознаваеми за останалата част от потребителите на iнтернет. Ако сте готов да започнете словесна война в онлайн пространството, уверете се, че причините за нея са ясни на хората. Защото, ако вие сте в състояние да обясните какъв е проблемът, а вашият опонент просто прибягва до обиди, дори гледната ви точка да не правилна, вече ще сте спечели повече точки. Освен това, ако вашата позиция е ясна и добре обоснована, ще привлечете повече привърженици, които ще „играят във вашия отбор".

6. Избягвайте грозните обиди. Обиди, които не съдържат достатъчно информация от сорта на "Това е тъпо", "Това е скучно", "На кого му пука!" са абсолютно неподходящи и по-скоро говорят за нисък интелект.

7. Понякога е по-добре да замълчите. Има случаи в които най-доброто нещо, което обиденият може да направи е да игнорира онзи, който показва омразата си към него. Този, който сипе обиди, всъщност цели да привлече вниманието на жертвата си, защо да му доставяте удоволствие като му показвате, че ви пука?

8. Все пак понякога трябва да отвърнете на удара. Има случаи, в които, пренебрегвайки обидите, можете да изглеждате пасивни и слаби. Ако вътрешно усещате, че трябва да отвърнете на удара - поемете дълбоко дъх, уверете се, че знаете какво искате да кажете и не сте пиян, уверете се, че другите ви разбират, избягвайте личните нападки и вместо обиди покажете липсата на логика и смисъл в обидите на опонента си. Ако вкарате малко хумор, сатира или ирония в забележките си – още по-добре за вас.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари