На всеки човек му се случва да агонизира над едно или друго решение. Има хора, които прекарват значително време от живота си в процес на колебания. Да уча ли в университет или да не уча? Обувки на токчета ли да си купя или на равна подметка? Боксерки или слипове?... Човек си мисли, че е господар на решенията си, но все пак в един или друг момент се колебае, дали решението, което иска да вземе, ще бъде най-правилното.
Всички хора изпитват моменти на нерешителност, но при някои те са прекалено чести и за прекалено маловажни неща. Има хора, които са склонни вътрешно да оспорват всяко малко решение, пред което се изправят.
Вземането на решение е нещо, което не може да се избегне. Ако човек иска да е ефективен в работата и в живота си, той трябва да бъде способен на по-уверени действия.
За съжаление няма стандартна формула, която да прави вземането на решения по-лесно, но добрата новина е, че човек може да работи върху себе си в тази посока. Ето как:
1. Доверете се на интуицията си
Две глави невинаги мислят по-добре от една. Ако разчитате на приятел или съпруг да ви подскаже решението на проблема, то може да се подведете по неговото мнение и да загърбите собствената си интуиция. Според едно проучване, хората са по-склонни да обмислят предложенията на другите по-внимателно, отколкото да разсъждават върху своя вътрешен глас.
2. Помислете за решението на чужд език
Ако усещате, че взимате решения, основаващи се на емоцията, а не на логиката, опитайте се да не мислите на родния си език (ако владеете чужд език). Според едно проучване, когато човек умува по даден проблем на език, който не владее отлично, той се дистанцира емоционално от нещата и ги вижда по-рационално.
3. Не прекалявайте с размислите
Ако има 43 разновидности кисело мляко на щанда в магазина, едва ли има чак толкова голямо значение кое точно ще изберете. Когато решението на даден проблем се струва трудно на даден човек, той започва да му придава излишна тежест и да смята, че е изключително важно, а реално става въпрос за тривиално решение.
4. Спрете да рационализирате
Когато човек сбърка и вземе лошо решение, той често си измисля основания да се самоубеди, че е постъпил мъдро. „Хората са майстори на самозаблудата", пишат Зое Шанс и Майкъл Нортън от Харвард. „Те се извиняват за поведението си, дори сами на себе си." За да избегнете това, опитайте се да направите равносметка на проблем без да мислите за първоначалното си решение.
5. И умните хора взимат грешни решения
По-малко уверените хора мислят, че умните хора са специални и винаги трябва да взимат правилни решения. Но всички ние сме човешки същества, което означава, че всички правим грешки. Когато се борите с решенията, най-добре се попитайте защо и какво ви спира? След като премахнете психическата бариера, вие ще бъдете в състояние да разберете къде точно е проблемът.
6. Бъдете по-смели
Понякога хората се затрудняват във вземането на решения, защото искат да получат одобрение и да направят всички около себе си щастливи със своя избор. Затова е важно да намерите сила в себе си и да вземете решение, в което сте убедени, а да не поставяте под въпрос своята собствена преценка заради комфорта на другите.