IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Излезте от капана на колебанията си

9 юли 2013 07 40

И станете по-уверени във взимането на решения

Снимка: Dreamstime

Снимка: Dreamstime

На всеки човек му се случва да агонизира над едно или друго решение. Има хора, които прекарват значително време от живота си в процес на колебания. Да уча ли в университет или да не уча? Обувки на токчета ли да си купя или на равна подметка? Боксерки или слипове?... Човек си мисли, че е господар на решенията си, но все пак в един или друг момент се колебае, дали решението, което иска да вземе, ще бъде най-правилното.

Всички хора изпитват моменти на нерешителност, но при някои те са прекалено чести и за прекалено маловажни неща. Има хора, които са склонни вътрешно да оспорват всяко малко решение, пред което се изправят.

Вземането на решение е нещо, което не може да се избегне. Ако човек иска да е ефективен в работата и в живота си, той трябва да бъде способен на по-уверени действия.

За съжаление няма стандартна формула, която да прави вземането на решения по-лесно, но добрата новина е, че човек може да работи върху себе си в тази посока. Ето как:

1. Доверете се на интуицията си

Две глави невинаги мислят по-добре от една. Ако разчитате на приятел или съпруг да ви подскаже решението на проблема, то може да се подведете по неговото мнение и да загърбите собствената си интуиция. Според едно проучване, хората са по-склонни да обмислят предложенията на другите по-внимателно, отколкото да разсъждават върху своя вътрешен глас.

2. Помислете за решението на чужд език

Ако усещате, че взимате решения, основаващи се на емоцията, а не на логиката, опитайте се да не мислите на родния си език (ако владеете чужд език). Според едно проучване, когато човек умува по даден проблем на език, който не владее отлично, той се дистанцира емоционално от нещата и ги вижда по-рационално.

3. Не прекалявайте с размислите

Ако има 43 разновидности кисело мляко на щанда в магазина, едва ли има чак толкова голямо значение кое точно ще изберете. Когато решението на даден проблем се струва трудно на даден човек, той започва да му придава излишна тежест и да смята, че е изключително важно, а реално става въпрос за тривиално решение.

4. Спрете да рационализирате

Когато човек сбърка и вземе лошо решение, той често си измисля основания да се самоубеди, че е постъпил мъдро. „Хората са майстори на самозаблудата", пишат Зое Шанс и Майкъл Нортън от Харвард. „Те се извиняват за поведението си, дори сами на себе си." За да избегнете това, опитайте се да направите равносметка на проблем без да мислите за първоначалното си решение.

5. И умните хора взимат грешни решения

По-малко уверените хора мислят, че умните хора са специални и винаги трябва да взимат правилни решения. Но всички ние сме човешки същества, което означава, че всички правим грешки. Когато се борите с решенията, най-добре се попитайте защо и какво ви спира? След като премахнете психическата бариера, вие ще бъдете в състояние да разберете къде точно е проблемът.

6. Бъдете по-смели

Понякога хората се затрудняват във вземането на решения, защото искат да получат одобрение и да направят всички около себе си щастливи със своя избор. Затова е важно да намерите сила в себе си и да вземете решение, в което сте убедени, а да не поставяте под въпрос своята собствена преценка заради комфорта на другите.

Автор - снимка
Автор на статията:
Teodora Dragoeva

КоментариКоментари

M ( преди 11 години )
"той се дистанцира емоционално от нещата и ги вижда по-рационално."-последно трябва да гледаме рационално или да се доверим на интуицията,не разбрах?
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Никодим ( преди 11 години )
,,На всеки човек му се случва да агонизира над едно или друго решение."Абе от къде го изкопахте този шедьовър (агонизира)?Чуждите езици ги научихте а на родния пишете глупости...Неуверените хора понякога са смешни а понякога направо досадни с вечните си терзания за взети може би неправилни решения.Има няколко простички правила от който да се водим когато трябва нещо да решим-колко е важно всичко това за нас ,колко струва грешката?Така или иначе се принуждаваме на принципа на пробите и грешките да открием това което ни върши работа от останалото.Понякога неуберените хора просто не съпоставят стойноста (не само финансова )на различните неща.Имам една позната за която избора на чорапи се превръща винаги в битка на живот и смърт. Тя направо се тресе от колебания при всеки избор макар ,че взема винаги не един чифт докато вечерта съвсем без особенни терзания се хваща с поредната ,,тенекия" в бара който ще замъкне в леглото си...Друго важно условие при вземане на решения е с колко време разполагаме за размисъл и дали ще успеем да съберем нужната ни информация.Добре е ако имаме възможност поне да преспим преди важно решение.Стар търговски трик да ни продадат нещо е да ни накарат да бързаме при покупката.Измислят се всевъзможни уж отстъпки за да ни накарат да действаме инпулсивно и разбира се по късно да съжаляваме или да сме прецакани в цена ,качество а и дали изобщо ни трябва дадения продукт.Друга предпоставка да се излъжем е ако действаме понесени от стадното чувство на тълпата(помните ли финансовите пирамиди?).Не случайно се препоръчва да не тръгваме гладни на пазар за да не се охарчим допълнително за хр.продукти.За най-важните решения в живота пък ни е необходимо още повече време но да не стигаме до абсурди децата ни например да играят на сватбата ни защото години не сме се решавали да узаконим връзката от която те са се родили.Понякога все пак се налага да действаме светкавично без да имаме време дори да осъзнаем колко е рисковано или напълно променящо живота ни такова решение.В такива екстрени ситуации може да са ни от полза само предварително разработени примерни планове за действие дори и само като обмисляме отделните детайли.Нещо като онези планове за евакуация при пожар.Достатъчно е да гледаме някой филм и да се опитаме да се поставим в такава ситуация представяйки си ,че ние сме попаднали в нея и как ще действаме .Няма полза от философското ,,Бог да пази!"Колко например се оказаха подготвени за евакуация при последните земетресения и добре ,че пак минахме на леко но до кога?
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар