Запознати уточняват, че проблемът е особено сериозен поради закъсняването на първата бременност.
Средната възраст на жените, които забременяват за първи път, се е покачила от 24 години през 1970 г. до 29,6 години през 2003 г.
Късната бременност се дължи основно на все по-дългия образователен процес и на неблагоприятния социално-икономически аспект, включващ безработица.
„Не става дума да четем морал на когото и да е, но е наше задължение да предупредим всички за опасностите, които крие късната бременност“, обяснява д-р Боасо от Университета в Страсбург.
Основните рискове са свързани с малформация на плода. Най-често става дума синдрома на Даун ( тризомия 21), причина за една част от абортите по желание или подобни на него вродени заболявания.
Друг риск е преждевременното раждане. Вероятността бебето да се появи в седмия или осмия месец нараства с 20 пъти, когато майката е над 35-годишна възраст.
Освен това опасността от образуване на рак на гърдата ( основната причина за смъртността при жените), се увеличава с 3,5% на година, ако първата бременност е след 30-годишна възраст.
Най-често срещаният проблем на двойките обаче си остава невъзможността да имат деца, защото са чакали прекалено дълго време.
Способността за възпроизводство намалява с всяка изминала година след 30-те, като на 45-годишна възраст тя е едва 50%.
Решите ли все пак да си имате бебе по-късно или просто така са се стекли нещата при вас, най-добре е да се консултирате с гинеколога си преди да започнете опитите за зачеване.
Той ще ви обясни за конкретните рискове, ще направи тестове за вероятни генетични заболявания и ще наблюдава бременността ви през цялото време.