IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Първите бебешки дни

3 юни 2008 11 24

Няколко успокояващо-насочващи съвета за новите мами

Първите бебешки дни

През всичките девет месеца сте чакали само едно, нали? Бебето да дойде на бял свят.

То идва, както си му е реда и вместо да подскачате от радост и отривисто да сменяте памперси, преварявате вода, потупвате по гръбчето след ядене и да пеете приспивни песнички, вас...ви е страх.

Нормално е. Всички имаме майчински инстинкт, но никоя от нас не се е родила с уменията да се грижи за бебе.

Няма страшно, всичко се научава, нали знаете.

Ние с радост ще се включим в процеса на научаването със съвсем кратки съвети за няколкото основни неща, с които бебето ще се занимава през първите си дни.

Ще спи

Това му е основното занимание, за което искрено му завиждаме. Първите час-два след раждането ще е будно, но после ще има нужда от здрав сън, да си почине от сложната работа с излизането на бял свят.

Вие съвсем спокойно можете да си го гушкате докато спи, само внимавайте да не заспите с него и малкото пакетче, пардон, бебе, да се изтърколи на земята.

Когато го слагате в кошчето, бебето трябва да е по гръб и без възглавничка в първите месеци.

Ще плаче

Ще плаче и още как, защото това му е единствената връзка с вас. Нормално е при първите проплаквания да се чудите какво му има, гладно ли е, жадно ли е, нещо го стяга, спи му се или просто иска малко внимание.

Младите майки около нас споделят, че още на втория ден ще започнете да различавате видовете плач.

Ще яде


Без значение дали ще го кърмите или не (ние сме „за“ с двете ръце), доставките на мляко трябва да са на два часа, редовни и постоянни през цялото денонощие.

Повечето експерти препоръчват хранене при поискване, дори това да означава по малко през половин час.

За това как да се грижите правилно за гърдите си докато кърмите и как да се справите с евентуалните разранявания можете да питате личния си лекар. В никакъв случай не се мажете с кремове, които не са ви даден от лекар.

Ще иска да е чисто

Или с други думи – вие ще сменяте пелени по няколко пъти на ден. Не е трудно. За щастие мина страховитото време на триъгълната, правоъгълната и още куп пелени, които се увиваха около бебето с тайни движения.

Сега е много по-лесно, дори неопитни лели, че даже и чичовци могат да се справят.

Старата пелена се разлепва, издърпва се изпод дупето на бебето, сгъва се и се изхвърля.

Мокрите кърпички заместват поливането с преварена вода, после разгъвате новата пелена и я плъзгате под дупето докато държите крачетата с едната ръка.

Оправяте ластиците, за да не пречат на човечето, залепвате без да пристягате много и би трябвало да видите доволната му усмивка.

Не забравяте, разбира се, да намажете с крем или талк, ако е необходимо.

За всичко това нагледен пример могат да ви дадат акушерките в болницата и любимите ви мами-приятелки.

Не се безпокойте, след това ще го правите толкова механично, че ще можете да говорите по телефона в същото време.

КоментариКоментари