Вече поговорихме за това, как трябва да оставяме нашите деца свобода на избор, когато стане въпрос за това, с което искат да се занимават.
Ако децата ви проявяват интерес към музиката, това изобщо не бива да бъде пренебрегвано.
Когато започне да се занимава с изучаване на някакъв музикален инструмент, вашето дете ще стане не само по-щастливо, но и по-умно. Това доказаха изследванията на швейцарски учени които направиха извода, че свиренето развива мозъка.
Редовното практикуване на музикален инструмент допринася за поява на нови мозъчни клетки и активизира мисловната дейност.
То може да се използва като терапия за подобряване на паметта, езиковите и познавателните умения, смятат изследователите.
Експертите казват, че има доказателства, че мозъците на инструменталистите се различават структурно и функционално от тези на хората, които не свирят на музикален инструмент.
Различията са в зоните, които участват в свиренето и в преработването на музикалната информация.
Когато човек се учи да свири на музикален инструмент, се разширяват и активизират мозъчните зони, които контролират двигателните умения, слуха, запаметяването на звукова информация, паметта и ръцете.
В резултат човек става по-бърз, започва по-умело да планира действията си и става по-чувствителен към емоциите на околните.
Когато деца учат пиано, те стават по-дисциплинирани, по-внимателни и по-предвидливи. Всичко това е много важно за академичните постижения и може да направи децата по-интелигентни.
Според психолога Лутц Йенке от Цюрихския университет, свиренето на музикален инструмент може да повиши коефициента на интелигентност със 7 пункта у деца и възрастни.
Свиренето на музикален инструмент по един час на ден в продължение на 4-5 месеца довело до значителни изменения в мозъка дори у хора над 65 години, казват експертите.
Йенке подчертава, че музиката улеснява ученето на чужди езици и тълкуването на емоциите на околните по тона им, защото изостря слуха и възприемчивостта на музикантите.
Излиза, че ползите от свиренето на музикални инструменти са хиляди.
Сигурни сме обаче, че ако вашият малчуган не пуска цветните моливи и пастели и ако го запишете на рисуване, ефектът ще не по-малко удивителен.
Доказано. Музиката прави нас и нашите деца по-умни
29 октомври 2009 09 22Свиренето на музикален инструмент развива мозъка

Никога не е късно да започнем да свирим на цигулка Снимка: Dreamstime
Сподели
Коментари


Още от Животът
Коментари


Леле, малката шушка с цигулкаааа :) Боже, същата съм била, тцтц, пет години, мразех да свиря на сол-струна, ставаше ми лошо. Липсва ми понякога :(
Отговори
Сигнализирай за неуместен коментар
1 - 1 от 1