fallback

Ричард Драйфус за промените в Оскарите: Гади ми се от тях

10 May 2023 15:00

Академията се опитва да вкара повече разнообразие, което обаче не се харесва на всеки

Снимка: БГНЕС

Ричард Драйфус определено не е привърженик на новите правила и условия за влизане в състезанието за „Оскар“ от следващата година.

75-годишният актьор, който е носител на престижната статуетка, каза в интервю за телевизия PBS, че е изключително разочарован от промените, които целят повече разнообразие и достъпност за всеки във филмовото изкуство. Така Академията се опитва да не поставя граници за пол, сексуалност, раса, години и идентичност. Според Драйфус, най-важното, което трябва да се оценява, е изкуството, а не личността на човека.

„Защото това е форма на изкуство. Също така е форма на бизнес, защото прави пари, но на първо място е изкуство. И никой не трябва да ми казва, че трябва да давам награда на най-популярната версия за моралност, която светът е приел“, казва актьорът.

Новите правила, които бяха обявени през 2020 година и влизат в сила от следващия награден сезон, изискват номинираните за „Най-добър филм“ да отговарят на определени стандарти, включително представителност на екран, тема и отправни точки, креативност на лидера и екипа, достъп до индустрията и осигуряване на възможност, както и развитие на публиката.

За да попадне в категорията, филмът трябва да изпълни един от следните три критерия. Поне един актьор със значима роля трябва да бъде от недостатъчно представена расова или етническа група, историята трябва да се съсредоточава върху жени, LGBTQ хора, расова или етническа група или хора с увреждания, или поне 30% от актьорския състав трябва да са актьори от поне две от тези четири недостатъчно представени категории.

За Ричард Драйфус новите насоки са ужасни и така се отнема от изкуството за сметка на страха да не се наранят нечии чувства. По думите му, трябва да оставим живота да бъде истински и не смята, че вече има малцинство или мнозинство в някоя държава, която се опитва да се сдобие с „Оскар“.

A post shared by NewsCop (@newscop_media)

Актьорът от „Челюсти“ продължи, като посочи, че Лорънс Оливие е влязъл в ролята на Отело, боядисвайки лицето си с черна боя още през 1965 година, което е било противоречиво по онова време. „Той изигра чернокож мъж брилянтно. Казвате ми, че аз никога няма да мога да изиграя чернокож? Казвате ми, че ако не съм евреин, не мога да играя във Венецианския търговец? Луди ли сме? Не знаем ли, че изкуството е измислица?“, бесен е Драйфус. Допълва, че всички тези решения са необмислени и третират хората като деца.

Наградите „Оскар“ с нови изисквания към филмите

Клои Джао – с исторически Оскар, но цензурирана от Китай

Хали Бери и защо тъгува по спечеления „Оскар“

В интервюто актьорът сподели мнението си и относно продълженията на филми. През 1978 година той печели „Оскар“ за „Момиче за сбогом“, като същата година отказва да играе в „Челюсти 2“. По думите му, в момента се намираме в странната ера, когато не искаме да създаваме нещо ново, а просто да правим продължения на вече готови истории.

A post shared by Juanma de la Poza (@juanmadelapoza)

„Продълженията са смърт. Казват, че е имало продължение на „Челюсти“, но всъщност нямаше. Никога няма да има нещо, което да се доближи до брилянтността на първата част. И съм много горд и щастлив от този факт“, завърши Драйфйфус.

За още новини от света на звездите, киното и лайфстайла последвайте Tialoto в Instagram и харесайте страницата ни във Facebook.

Автор на статията:
Дарена Найденова
Сподели
промени филми изкуство Оскар кино награди изисквания Ричард Драйфус
0 коментара
fallback