IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

5 мита, витаещи около търсенето на работа

5 ноември 2015 13 30

Процедури и трикове, в които има малко истина

Снимка: Istockphoto

Снимка: Istockphoto

Повечето хора са наясно с процедурите в процеса на търсене и наемане на работа.

Кандидатите обаче често следват „правила“ и се уповават на някои схващания, които могат да ги потопят в песимизъм и да затруднят шанса им да си намерят работа.

Ето защо е добре да не вярвате сляпо на думите и опита на хората около Вас, а да гоните мечтаната позиция със зъби и нокти до дупка.

Ето и 5 от най-големите митове в процеса на кандидатстване и наемане на работа:

Мит 1: Всички свободни позиции са публикувани в сайтовете за работа.

Това съвсем не е така. Много работодатели отказват да пускат открити обяви, тъй като не искат да губят време в преглед и отсяване на стотици кандидати, повечето от които вероятно ще са само загуба на време.

Вместо това те правят собствено „разследване“ и се опитват да вербуват експерти от други компании или наемат HR-фирми да им намерят желания кандидат. Има и случаи, в които конкретна фирма няма свободна позиция, но шефовете остават силно впечатлени от дадена личност и създават такава, само и само за да я привлекат в компанията. Ето защо освен да попълвате формите в сайтове за запознанства е хубаво да пишете лично (и да изпратите портфолио) на компании, които ви вълнуват, както и да се свържете с някои HR-фирми, които могат да попаднат на клиент, отговарящ на вашите „изисквания“ и вие на неговите.

Мит 2: Никой не чете мотивационното писмо.

Мотивационното писмо е доста подценявано от кандидатите за работа. Често те използват клиширани формулировки, което обаче далеч не е в тяхна полза.

На практика мотивационното писмо цели да покаже защо вие сте най-подходящият човек за позицията и да ви представи в една „по-лична“ светлина, извън стандартната таблица, която представлява CV-то. Не се съмнявайте, че едно искрено и оригинално мотивационно писмо може да ви помогне да заковете желаната работа, така че бъдете вдъхновени!

Мит 3: Достатъчно е да пуснете CV-то си и ще получите покана за интервю!

Това е едва първата стъпка, но уви, тя не е никак достатъчна. За да увеличите възможността да ви видят и наемат е хубаво да говорите с експерти, а най-добре е и ако имате някой познат в съответната фирма, който поне да се постарае CV-то ви да бъде видяно от съответните ръководни органи (или HR-и).

Мит 4: Най-квалифицираният получава работата!

Съвсем не е така! Не бързайте да се радвате, ако отговаряте на всички изисквания за позицията. По време на интервюто се оценяват не само професионалните ви качества, а и личните. Важно е лесно да се вписвате в колектива, да имате съответните морални ценности, които отговарят на политиката на компанията и разбира се, да можете да работите добре в екип. Ако сте позитивно настроени, социални, мотивирани и с приятелско отношение, има по-голяма вероятност да се харесате на потенциалните си шефове и те да ви изберат, дори да нямате „перфектното“ CV.

Мит 5: Ако не получите обратна връзка до няколко седмици, позицията вече е заета!

Вероятно ви се е случвало да ви звъннат за работа, за която дори не помните кога сте кандидатствали? Повечето кандидати пускат автобиографията и мотивационното си писмо и забравят за случилото се. Ако не им се обадят до месец, те губят вяра и автоматично решават, че им е отказано.

Вместо да унивате, по-добре следете редовно на сайта на компанията, за която сте кандидатствали, дали има някаква промяна. Няма лошо да почакате (особено ако е обозначен краен срок за подаване на CV-та) и малко след това да пишете до въпросната фирма, за да се позаинтересувате дали все пак са получили CV-то ви. Това е формално съобщение, но пък показва, че имате голямо желание да започнете да работите с компанията и сте силно мотивирани.

Автор на статията:
Tialoto.bg

КоментариКоментари

Анонимен ( преди 9 години )
До 13: И за големите фирми важи, за съжаление. Работила съм в една от най-големите фирми в България, няма да ти казвам как началниците на отделите си назначаваха цялата рода и то на ключови места. Особено единият случай беше култов, мама беше успяла да назначи 30 годишния си син и то на доста висока позиция, за която той нямаше нужната квалификация, но за сметка на това по 3 пъти на ден тичаше до кабинета на майка си да я пита как да направи това или онова. Беше станал за посмешище! Мислех да не споменавам фирмата, ама какво пък и тъй и тъй я фалираха. Та става дума за Кремиковци, а който е запознат лесно ще се сети коя е мама и как беше уредила цялата рода, включително и пенсионери. Ама К. си е легенда! :))
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
13 ( преди 9 години )
Да, това което казва анонимния е вярно, само че за малките фирмички, където по-добре хич да не работиш! В големите компании не е така и написаното важи - 100% :)По-добре се вслушайте в написаното, определено няма да навреди.Съвет от един HR :)
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
Анонимен ( преди 9 години )
И един съвет от препатила. Всичко, което са написали горе е супер, ама не и за България! Тук може мотивационното ви писмо да е върхът, да сте много вдъхновени на интервюто, да се регистрирате в 100000 сайта, но най-сигурният начин за намиране на работа, особено с по-добра заплата е, просто да сте роднина или поне приятел на правилните хора! Може да сте пълен некадърник, ама ако собственикът на фирмата е приятел на баща ви или ви е братовчед, проблем нямате. :))
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар