В началото на пролетния сезон повечето растения излизат от състоянието си на покой и започват да се развиват с по-бързи темпове. Това налага тяхното пресаждане или подсилване на почвата им. Ако сте си останали у дома и имате повече свободно време, какво по-хубаво от това да го оползотворите, като се погрижите за саксийните цветя вкъщи.
Старите хора казват, че пресаждането е най-успешно в дните около Цветница, когато природата се възражда за ново начало. Но освен с правилния момент, трябва да се съобразите още с големината на саксията, вида пръст и други.
Има три вида пресаждане – цялостна подмяна на почвата, частична (част от старата се смесва с новата) или поставяне на нова отгоре. Ваша е задачата да прецените кое растение от какво има нужда. Така например палмите или драцените трябва да получат повече свежа почва с тор, защото в един момент кореновата им система става твърде голяма и се храни с всички полезни вещества, като така изтощава почвата.
Екипът на Tialoto.bg подбра няколко съвета, с които ще пресадите цветята през пролетния сезон:
Pexels
Изберете точния момент
Времето навън е топло и както казахме, е чудесно за градинарска дейност, но цветята, които са във вашата градина, се различават от саксийните, които са по-капризни. Опитайте се да ги пресадите преди да са започнали да цъфтят, за да не съсипете издънките.
Преценете вида и големината на саксията
Огледайте внимателно цветята. Някои ще имат нужда от по-големи саксии, докато други само от леко подрязване на корените и подсилване на почвата. Ако не може да използвате някои стари саксии, си направете списък с точните размери и цветове, за да ви е по-лесно в магазина.
В по-големите вериги се продават и по-големи кашпи, но намират по-голямо приложение за навън, отколкото за апартамента.
Ако извадите растението, което след посаждането му е пораснало значително, помислете за един размер по-голяма саксия. Орежете малко от коренището, защото това също е един вид промяна за цветето.
Никога не бива да пресаждате цвете в по-голяма саксия, ако нямате друга. Ако то е по-малко, в един момент ще залинее и растежът му ще се забави.
Иначе, пластмасовите саксии са най-евтиният вариант. Те могат да се подменят по-често и са удобни за преместване. Недостатъкът им е, че ако се поливат повече, почвата може да се окисли и растението да загние. Затова се препоръчват глинените – те са по-тежки, но пък изпаряват влагата по-лесно.
Pixabay
Купете специална почва
Ако искате да насърчите растежа на вашите цветя през пролетния сезон, най-добре купете специално наторена почва. Консултирайте се за това с продавача в магазина. Може да сипете по малко от нея във всяка саксия или да извадите едно по едно растенията, като смесите старата и новата.
Внимавайте с градинската почва. Тя не е подходяща за стайните растения, защото вътре може да има микроорганизми, които да навредят на цветята.
Pixabay
Как да пресадите цветето правилно?
Стайните или балконните се нуждаят от пресаждане веднъж на 2-3 години. Зависи много в какъв съд се развиват. Ако той е тесен и корените се подават през дупките, може един път в годината. Не се ли направи това, растежът им се забавя.
Ако корените на растението се виждат на повърхността, значи незабавно трябва да го пресадите и да го подсилите.
Pexels
- За да не нарушите целостта на цветето, навлажнете леко почвата от предната вечер и на сутринта го извадете внимателно, като потупвате с ръце саксията. Подгответе новата саксия, като на дъното направете дренаж с малки камъчета.
- Поставете малко пръст на дъното и след това цветето в средата. При това спазвайте условието – да има по 2 см разстояние от корените до стената на съда.
- След като изсипете 1 пласт, натиснете леко с ръце, за да е по-стабилно цветето. Внимавайте да не счупите корените. След това добавете още пръст и от време на време притискайте отново.
- По-добре е да покриете с пръст малко повече, защото след поливането тя ще слегне.
- Веднага след пресаждане се слага вода, за да може корените по-лесно да се хванат и продължат да се развиват.
Pixabay