IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Преподобна Стойна: Дай на човека свобода и ще познаеш духа му

23 октомври 2022 13 30

Тя била духовна учителка за Ванга

БГНЕС

БГНЕС

Преподобна Стойна е една от известните български ясновидки. Близо 89 години след нейната смърт, много хора продължават да посещават село Златолист, Петричко, за да се докоснат до мястото, където тя прекарва по-голямата част от живота си. В нейната стаичка в „Св. Георги Победоносец“ те палят свещи и се молят за изцеление. После в двора на църквата задължително си пожелават онова, за което мечтаят, люлеейки се на голяма люлка.

Стойна Димитрова е била сляпа също като баба Ванга. За нея неведнъж говори пророчицата от Рупите, която я смятала за своя духовна учителка. И много пъти я посещавала, за да получи от нейната енергия.

„Таа е светица. Она целиот живот го е страдала като светица. Как ме гледаш мене, она е десет патe по-голема от мене! Аз апнувам, пийнувам, такива работи, а она – нищо – ни месо е турала в уста, ни ракия, само водичка и трошка лебец. Она сите работи със свети Георги ги е онаждала. Целио свет ке научи за таа жена, тва от мене да го знаете“, казвала Ванга за нея.

С какво е най-известна преподобна Стойна?

Златолист, храм

БГНЕС

Тя е родена в село Хазантар, Серско, на 9 септември 1883 година. Тогава то е било част от Османската империя, докато днес е към пределите на Гърция. След Междусъюзническата война се премества да живее в България. Нейното семейство е приютено в село Долна Сушеница (днешно Златолист), където бива прибрано в местния храм.

Когато е на 8 години, Стойна се разболява. Оказва се, че има едра шарка, заради която ослепява. А с това се появяват и нейните ясновидски способности. Оттогава живее в пълно уединение в една стая. Когато навършва 16 години, сънува странен сън. Тогава свети Георги ѝ се явява и я насърчава да изкопае дупка в двора. Там открива негова икона и кандило. След това с помощта на своите близки и съседи на мястото построява малък храм. Именно в него прекарва и остатъка от живота си – в помощ на всички, дошли да се изцелят.

Не признават преподобна Стойна за светица

преподобна Стойна,

БГНЕС

Ако отидете в Златолист и влезете в двора на въпросната църква, ще видите гроба на ясновидката. Тя е погребана редом до свещеника, който преди години я приютява с нейното семейство. Смята се, че макар да са минали 89 години след нейната смърт, тя все още лекува, стига човек да вярва. Ето защо много хора ходят да се помолят в нейния параклис, където на лист пишат своето желание и го оставят. А според поверието, тя ще чуе всяка молитва, стига да поговорим с нея за малко.

Жената, която знаела кога точно ще си отиде от този свят, предсказала смъртта на цар Борис Трети. Много хора свидетелстват за нейните пророчества и това как им е помогнала при различни здравословни проблеми. Някои дори описват нейната способност да левитира. И макар да я наричат светица, тя не е призната за такава от официалната църква.

„Дадени ми бяха двете най-стръмни стълби за стигане горе до Силите: да се вдигам във въздуха, кога се моля, и да напускам тялото си за дълго време, като го оставям да лежи ни живо, ни мъртво, а аз да ходя по времена и места незнайни, облечена само с едната си душа. Има и трето, но и преди, и сега ме е страх да го спомена. Ако хората знаят, че съм с него орисана, ще ме пребият с камъни, а може и да ме заколят… Ей тъй без нужда някаква, само от единия страх… Непостижимото за ума винаги ни се струва заплашително за живота“, разказвала тя за ясновидските си заложби.

Чудодейната сила на мястото, където живяла пророчицата

преподобна Стойна,

БГНЕС

Днес, отивайки в храма „Св. Георги Победоносец“, всеки може да се докосне до плочата на преподобна Стойна, която има лечебна сила и сбъдва желания.

„Вяра, вяра е нужна!“, казвала тя, когато хората ѝ споделяли колко отчаяни се чувстват. Тогава ги съветвала, че получат ли от вярата, ще станат по-силни и ще се преборят с онова, което ги мъчи.

Край гроба на Стойна Димитрова се намира и така нареченият кладенец на желанията. Там всеки може да се наведе и да изрече на глас онова, което иска да му се сбъдне. Някои хвърлят във водата и монети за късмет.

Големият чинар, който се намира в двора на храма, има силна енергия, от която се зареждала самата преподобна Стойна. Баба Ванга също разказвала за него и това, че който го прегърне, ще се изцели. Днес на дървото са направени две големи люлки, на които всеки може да се полюлее и така да помоли ясновидката за помощ.

преподобна Стойна,

БГНЕС

Няма хитрец, надхитрил съдбата си: Най-мъдрите мисли на Ванга

Прочутите рецепти с билки на баба Ванга за здрава имунна система

Кои са най-запомнящите се цитати на преподобна Стойна?

„Дай на човека свобода и ще познаеш духа му.“

„За три неща никога не се плаче: за жив човек, за развален пазарлък и за хубаво време. Понякога като ни ощетява, Всевишният ни предпазва.“

„Никой народ не идва на света ей-тъй за едното гезме. Всякой народ си има заръка: да е камък в темела на храма световен и да пребъдва според съдбата си.“

„И хората, и народите са творение – едни от желязо, други от глина. А твоите хора, Боянке, са от дърво. От дрян са твоите – най-жилавото сред дървесата. То първо от всички цъфти през пролетта, а последно зрее. Късни ще са плодовете на твоя народ, но като наука целебни.“

„Бог не пречи на хората да грешат, щото за Него човешката воля е свещена, а човешкият избор – неотменим. Дай на човека свобода и ще познаеш духа му.“

„Бог е добър и дава на човека онези болести, за които в околната на човека природа има лековити води, треви и камъни.“

„Няма незнайни неща на света. Щом нещо е дадено от небесата, то е дадено да се знае. Небето няма тайни от нас. Ние си мислим, че имаме тайни от него.“

„Любовта е за бедните духом! Най-голямата любов се дава на най-ощетените откъм дух. Не я чакай!“

Една част от думите на гадателката са публикувани в книгата „Съвършената“ на писателката Неда Антонова.


За още новини от света на звездите и лайфстайла ни последвайте в Instagram и харесайте страницата на Tialoto във Facebook.

Автор - снимка
Автор на статията:
Ваня Гъркова

КоментариКоментари