IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Chernomore Start.bg Posoka Boec

Какво ни готви бъдещето? Акценти от дискусията „Бъдещето: Начин на живот“ 2025

12 март 2025 12 53

Специалната дискусия на Bulgaria ON AIR представи как различните сектори влияят на благосъстоянието на човека

Какво ни готви бъдещето? Акценти от дискусията „Бъдещето: Начин на живот“ 2025

Правилното хранене, опасните хранителни режими, редовните профилактики, качествените продукти, уелнес начинът на живот, връзката с природата и професиите на бъдещето – на всичко това и още актуални теми обърнаха внимание експертите в мултиплатформения проект на Bulgaria ON AIR „Бъдещето: Начин на живот“. Модератор на дискусията беше Виолета Манчева, репортер и водещ на Новините ON AIR.

Диетологът д-р Енджи Касабие от години се грижи за правилното хранене. В дискусията тя коментира, че даден хранителен режим може да е полезен за един, но да е опасен за друг. Тя предупреди зрителите, че някои от „модерните“ диети крият сериозни здравословни рискове.

„Всеки втори човек е с инсулинова резистентност, всеки втори е с висок холестерол. Високият холестерол е хубава аларма, успявам по-лесно да откривам възпалението. Щом го прави тялото, това е нещо хубаво. Защото се нуждае от него. Хората не знаят, че когато се вдига много, това е сигнал на много сериозно възпаление в тялото“, обясни д-р Касабие в студиото.

В телевизионната дискусия основателят на „Варикс Клиник“ д-р Ангел Радев обърна внимание на важността от профилактичните прегледи. Той успокои хората, че венозните заболявания в днешно време вече не означават операция, но трябва да се търси навременна помощ.

„Винаги правилният подход е адекватната и редовна профилактика. Не е нужно да чакаме ножът да опре до кокала, за да предприемем мерки. Отговорността за здравето е лична. Трябва да се пускат определен вид изследвания. Вредностите трябва да бъдат избягвани – като тютюнопушене, употреба на алкохол, липсата на спорт и на адекватни мерки, свързани с личното ни здраве“, допълни д-р Радев.

Темата за здравословното състояние на човек в „Бъдещето: Начин на живот“ съвсем естествено насочи фокуса на зрителите и към качествените продукти, с които допълнително да подобрят своето здраве. Лектор по темата в дискусията на Bulgaria ON AIR беше ст. експертът, отдел „Свежи храни“ в „Кауфланд България“ Адриана Стрекаловска – Гъркова. Тя изтъкна, че във веригата клиентите получават и професионална консултация относно стоките, както и ценни съвети и рецепти. Тя коментира и предлагането на стоки българско производство. По нейни думи в някои населени места родните производители не смогват с количествата продукти, необходими за зареждане на всички 67 обекта на търговската верига в страната. 

„Българите са традиционалисти, купуват  филе Елена, пастърма, луканка. Българинът не сяда без тях, както и без българското бяло саламурено сирене“, каза още старши експертът.

През последните години Медикъл и СПА индустрията от профилактика веднъж в годината се превръща в начин на живот, като това стана ясно от търговския директор на „Св. Св. Константин и Елена“ Любомир Стамболийски.

„Посетителите в нашите хотели търсят преживяване, не само да имат къде да спят, искат да почувстват атмосферата, заобикалящата ги природа, услугите – колкото по-комплексен е един продукт, толкова по-атрактивен е за отделния турист. Хората се превърнаха в авантюристи, които търсят новото във всеки изминал ден. Уелнес начинът на живот се превърна в движение. Младите хора между 25 и 45 г. отделят много повече време и ресурси, за да подобряват начина си на живот чрез природните ресурси, чрез модерните технологии да следят физическото и менталното си състояние“, допълни търговският директор.

По наблюдения на  управителя на „Конструктив България“ архитект Вержиния Николова, жилищата също се превръщат в необходимост, за да се чувстваме щастливи и да се чувстваме добре.

„Хората се адаптират към жилището, а не обратното. Нямаме връзката между клиента, която да се отрази върху архитектурата. Направихме много мащабна анкета за това какво искат да се случи в техния живот, какво ги радва. Оказва се, че техните мечти не са свързани със средата, която имат. Грешно е схващането, че жилището трябва да осигури само физически нашето съществуване, напротив. То осигурява и нашето духовно съществуване“, допълни арх. Николова в ефира на Bulgaria ON AIR.

Дискусията „Бъдещето: Начин на живот“ насочи вниманието и към висшето образование като двигател за повишаване на жизнения стандарт и път към равенство и икономически напредък.

„Образованието е една от предпоставките за по-висока доходност, по-добро възнаграждение. Например, IT секторът, онези служители, които нямат висше образование, не могат в IT сектора да водят екипи и проекти. Образованието в следващите години ще се налага като все по-важен фактор в определяне на възнагражденията на служителите. Нека не обвързваме образованието като шаблон, а да го свързваме с конкретни умения и знания, които то трябва да дава на студентите“, каза ректорът на Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП) проф. д-р Миглена Темелкова.

Партньори на „Бъдещето начин на живот“ са: Конструктив България, Висше училище по телекомуникации и пощи (ВУТП), Кауфланд България, Св. Св. Константин и Елена и Варикс Клиник.

Медийни партньори са: Dnes.bg, Az-jenata.bg, Investor.bg, Puls.bg и Tialoto.bg.

Автор на статията:
Tialoto.bg

КоментариКоментари