Ако работим в офис, вероятно сме чули за необходимостта да ставаме от стола и да се движим поне на всеки час. Почивките осигуряват много ползи за здравето, което в крайна сметка подобрява и продуктивността ни през деня.
Редовните почивки през деня поддържат концентрацията и подобряват нивата на енергията. По този начин мозъкът си почива, след което можем да се фокусираме върху задачите, които трябва да свършим.
Една от предложените стратегии препоръчва да работим в продължение на 25 минути и да си починем за 5. След четири подобни „серии“ можем да си починем за 15 – 30 минути. Според специалисти по този начин се предпазваме от бърнаут, не сме толкова разсеяни и създаваме по-добър баланс между работата и личния живот.
Що се отнася до това какво да правим по време на почивката, зависи изцяло от нас. Бихме могли да се разтягаме, да се разхождаме, да обядваме, четем, слушаме музика или да разговаряме с приятели.
Активността няма никакво значение, най-важното е да се откъснем от работния процес за кратко и да се раздвижим, тъй като, когато прекараме дълги часове зад бюрото, мускулите ни се схващат, което води до болка. Това важи за врата, гърба, ръцете, китките, особено ако работим на компютър.
Когато мускулите нямат възможност да релаксират, има риск болката да се влоши, което забавя и цялостния работен процес.
Мозъкът ни също се уморява, когато работим прекалено дълго. Тогава започваме да губим концентрация, намалява способността ни да възприемаме нова информация и взимането на решения става по-трудно.
Когато не си взимаме почивки, резултатът е повишени нива на стреса, раздразнителност, както и опасност от увреждане на здравето в дългосрочен план, в това число развитие на депресия, сърдечносъдови заболявания и диабет.