Езерото Туз се намира в град Аксарай в Турция и е известно с високото си съдържание на сол. То е второто по големина в Турция и е дом на птиците фламинго, които долитат и правят гнездата си там. В последно време обаче Туз привлича туристите с нещо друго.
Водите му придобиха розов цвят, който се дължи на водораслите Дуналиела салина и хало бактерии. Причината е, че през лятото солеността на водата се повишава, което убива планктона, който изяжда червените водорасли. Сега бактериите се развиват по-бързо и затова се наблюдава този феномен.
„Червеният цвят се застоява през целия горещ период, а с понижаването на температурите, водата отново се връща към нормалното си оцветяване“, споделя пред ABC екологът д-р Кристофър Гоблер. Той добавя, че езерото привлича посетители, които буквално могат да ходят по солното дъно, когато водата се е оттеглила.
Макар че водораслите и бактериите не са вредни, д-р Гоблер съветва туристите да не пият от водата. „Някои хора обаче се опитват да си завъдят водораслите заради антиоксидантните им свойства“. Освен че може да се насладите на интересния цвят на езерото, ако посетите Туз ще видите и множеството птици фламинго, които гнездят там.
Според д-р Гоблер, цветът на птиците се дължи точно на водораслите Дуналиела, които попадат в организма на фламингото чрез рибите, които те ядат. „Водораслите се изяждат от планктона, който от своя страна се поглъща от рибите и други организми, които стават жертва на фламингите“.
Езерото Туз е обявено за защитена територия от ОНН през 2013, защото има богата и разнообразна биосфера и е дом на птиците фламинго, които са застрашен вид в Европа.