Понякога се случва така, че хората са изрядни към личната и домашната си хигиена, но забравят да положат необходимите грижи за колата си.
Обикновено се смята, че колата е „чиста“, докато не се появят боклуци по настилките и седалките и стъклата не се зацапат, но дали наистина е така?
Оказа се, че през лятото купетата на колите, които не се чистят редовно, могат да се окажат опасни за шофьорите, защото развъждат бактерии и носят зарази.
Британски учени изследваха произволни коли и откриха по воланите, скоростния лост, дръжките на вратите и под седалките бактерии, причиняващи хранително отравяне, повръщане, кожни инфекции.
Такива са бацилите ехиноцереус и стафилококите.
Бактериите се внасят в автомобила с обувките и с мръсни ръце. Те остават спящи, докато дочакат подходящи условия - топлина и храна.
Анкета сред шофьори показа, че половината чистят вътрешността на автомобила по-рядко от веднъж месечно.
Същият процент признават, че им се случва да разсипват вътре храна и напитки.
Около една трета от шофьорите возят животни, които също пренасят бактерии.
Макар и много щамове бактерии да са безопасни, някои причиняват болести. Затова е важно със затоплянето на времето хората да не оставят остатъци от храна в автомобилите си.
Тези, които се хранят в колите си, е добре да поддържат в тях хигиена като в трапезариите си. И всъщност е най-добре да отделите 30 минути и да хапнете като хората, а не в движение.