За здравето може да има негативни последствия, ако вторични продукти от дезинфекцията на водата в басейните участват в реакция със съдържащата се в нея органична материя, предупредиха американски изследователи.
Майкъл Плева от университета на Илинойс припомни, че басейните се нуждаят от дезинфекция, за да се предотврати появата на заразни болести. Дезинфекциращите препарати обаче могат да увеличат риска от астма и рак на пикочния мехур.
„Във всички водоизточници има органична материя - увехнали листа, микроби, заяви Плева. - Освен органична материя и дезинфекциращи препарати, водата в басейните съдържа пот, косми, парченца кожа, урина, както и козметични продукти и слънцезащитни кремове, ползвани от плувците.“
Тези продукти често съдържат голямо количество азот и когато се смесят с дезинфекциращи препарати, могат да променят химическия си състав и да се превърнат в по-токсични агенти, допълни той.
Вторичните продукти от дезинфекцията могат да причинят генни мутации, включително конгенитални малформации, да ускорят процеса на стареене, да предизвикат респираторни проблеми и дори рак в дългосрочен план, отбелязаха изследователите.
Те сравнили различни методи на дезинфекция.
Оказало се, че ползването на хлорин в комбинация с ултравиолетовото облъчване на водата дава най-добри резултати.
„Вземането на душ преди къпане и забраната да се уринира в басейните също са от значение“, увери Плева.
Май градските басейни като цяло не са най-добрата алтернатива за релаксиране. Освен гореспоменатите рискове, добре ни е позната опасността от предаване на гъбички и други неприятни болести.
Съветваме ви да ходите там, където няма много хора или просто да се разходите сред природата. Понякога е много по-приятно.